Preskočite na glavni sadržaj
EN
News

HAKOM i FER održali drugi skup na temu ˝Osobe s invaliditetom u digitalnom društvu˝

PRIOPĆENJE ZA MEDIJE

Osiguranje preduvjeta i poduzimanje aktivnosti u svrhu uključivosti i promicanju uključivosti osoba s invaliditetom u digitalnom društvu od izuzetne je važnosti, a na tomu će i u narednom razdoblju zajednički raditi operatori, regulatorno tijelo i udruge.


ZAGREB, 29. studenoga 2018. - Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) i Fakultet elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu (FER) održali su drugi skup na temu ˝Osobe s invaliditetom u digitalnom društvu˝, koji je okupio predstavnike udruga osoba s invaliditetom, kao i predstavnike operatora, državnih institucija, civilnih udruga i akademske zajednice. Cilj skupa bio je dati osvrt na položaj osoba s invaliditetom kao korisnika elektroničkih komunikacijskih usluga te ponuditi smjernice za daljnja poboljšanja, ali i predstaviti pomake koji su se dogodili u odnosu na prethodni skup.

Na području EU živi oko 80 milijuna osoba s invaliditetom, a predviđa se kako će se do 2020., zbog starosti stanovništva, taj broj povećati na oko 120 milijuna. Jedna od temeljnih zadaća HAKOM-a, kao regulatora tržišta elektroničkih komunikacija, zaštita je interesa korisnika, a osobe s invaliditetom su korisnici poput svih drugih. Osiguranje preduvjeta i poduzimanje aktivnosti u svrhu uključivosti i promicanju uključivosti osoba s invaliditetom u digitalnom društvu od izuzetne je važnosti, i na tomu će i u narednom razdoblju zajednički raditi operatori, regulatorno tijelo, institucije i udruge, zaključeno je na skupu. U uvodnom dijelu nazočne su pozdravili Tonko Obuljen, predsjednik Vijeća HAKOM-a i  doc. dr. sc. Mihaela Vranić, prodekanica za nastavu FER-a, a izlaganje na temu ˝Uključiva digitalna transformacija Hrvatske˝ održao je Bernard Gršić, državni tajnik Središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva.

˝Osobe s invaliditetom u digitalnom društvu˝ bila je tema HAKOM-ovog izlaganja, a zaključke s prethodnog skupa i pomake koji su ostvareni u odnosu na ranije razdoblje predstavio je Ivo Majerski, rukovoditelj Odjela informiranja i zaštite korisnika. Kao važniji zaključci istaknuti su potreba povećane pristupačnosti informacija o cijeni i performansama izloženih (mobilnih) uređaja na prodajnim mjestima operatora, kao i implementacija zvona za pomoć na prodajnim mjestima s otežanim prilazom. Također, istaknuta je potreba definiranja modela komunikacije operatora s tumačem znakovnog jezika koji bi se mogao primijeniti kod pojedinih operatora te određivanje osobe za komunikaciju i upite vezano uz osobe s invaliditetom od strane operatora. Prema izvješćima operatora neki od zaključaka uspješno su implementirani, a manji dio u postupku je realizacije.

Izlaganje na temu ˝e-inkluzija˝ održala je Gordana Glibo, predstavnica udruge UP2date, koja se bavi razvojem i primjenom ICT-a u svakodnevnom životu osoba s invaliditetom, slijepih, slabovidnih, gluhih, nagluhih te osoba s raznim tjelesnim oštećenjima. U svom izlaganju istaknula je kako današnja digitalna revolucija daje mogućnost ravnopravnog sudjelovanja osobama s invaliditetom  u svim sferama života, a kao najvažniju stavku od cijelog spektra mogućnosti istaknula je ravnopravnost u obrazovanju te samim tim i konkurentnost na tržištu rada. Kako bi se sve digitalne informacije mogle iskoristiti u svom najboljem obliku bitno je da se prilikom web dizajna poštuju osnovni standardi pristupačnosti (univerzalni dizajn).

Prototip pristupačnog sjedišta weba predstavili su predstavnici FER-a Matea Žilak, Lucija Jakšić i Ilir Murati, a u raspravi na temu ˝Operatori kao ključni dionici u ostvarivanju pristupačnog društva˝ sudjelovali su predstavnici operatora i regulatornog tijela. 

Gallery

For additional information please contact:

Croatian Regulatory Authority for Network Industries (HAKOM)

  • Roberta Frangeša-Mihanovića 9 Street
  • 10110 Zagreb, Croatia
  • Tel. + 385 (0) 1 700 70 07
  • Fax + 385 (0)1 700 70 70

Media inquiries can be submitted online using HAKOM’s official website: www.hakom.hr

About Hakom

HAKOM - Croatian Regulatory Authority for Network Industries – ensures preconditions for a fair market competition, stable growth and environment for innovations in the electronic communications and postal services market. HAKOM protects users’ interests and the possibility of choice among various communications and postal services at affordable prices, defines sustainable competitive conditions for operators and service providers under fair conditions for return on investment, and provides support to economic growth, public services and the quality of life in the Republic of Croatia by using modern technologies. HAKOM’ strategic goals are: to promote regulation of the electronic communications and postal services market, to support growth of investments and innovations in the electronic communications and postal services market, to provide efficient use of limited resources, to accelerate the growth of broadband products and services, to provide affordable offers of communications and postal services, to provide protection and informing of users, to build an efficient and comprehensive information system, to define and implement efficient processes, and to acquire multi-disciplinary expertise in market regulation.