Preskočite na glavni sadržaj
EN
News

HAKOM je u suradnji s Fakultetom prometnih znanosti organizirao četvrti okrugli stol dionika tržišta željezničkih usluga

PRIOPĆENJE ZA MEDIJE
 
Okrugli stolovi s dionicima tržišta željezničkih usluga u organizaciji HAKOM-a su daljnji korak u unaprjeđenju regulacije tržišta željezničkih usluga, prvenstveno promicanja regulatorne predvidljivosti kroz zajednički dijalog i raspravu o temama od trenutnog interesa. 
 
ZAGREB, 10. veljače 2016. – Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) u suradnji s Fakultetom prometnih znanosti, a u cilju poticanja međusobnog komuniciranja dionika tržišta željezničkih usluga kroz spajanje znanstvenog pristupa i praktičnog iskustva, organizirala je četvrti okrugli stol, koji je 9. veljače, održan u Zagrebu. Četvrti okrugli stol okupio je gotovo stotinu predstavnika dionika tržišta željezničkih usluga. Na okruglom stolu sudjelovali su predstavnici Hrvatske gospodarske komore, Ministarstva pomorstva prometa i infrastrukture, Pravnog fakulteta, svih željezničkih prijevoznika i upravitelja infrastrukture, predstavnici upravitelja uslužnih objekata (luke i robni terminali), predstavnici imenovanog tijela osnovanog u Republici Hrvatskoj (Centra za tračničke sustave - CTS) te predstavnici Agencije za sigurnost željezničkog prometa. Cilj okruglog stola bio je sa znanstvene razine pristupiti tržištu željezničkih usluga, približiti teme s tržišta željezničkih usluga dionicima te potaknuti međusobnu komunikaciju dionika i raspraviti brojne zajedničke teme. Na četvrtom okruglom stolu dan je pregled stanja tržišta željezničkih usluga u 2015., nakon čega su profesori s Fakulteta prometnih znanosti dali svoj doprinos kroz prezentacije na teme ˝Sigurnost i interoperabilnost željezničkog sustava Republike Hrvatske u vrijeme liberalizacije tržišta željezničkih usluga˝, ˝Pristojbe za željezničke usluge˝ i Tržište željezničkih usluga u intermodalnome prijevozu˝.
 
Među ostalim, predstavljena je i prezentacija imenovanog tijela osnovanog u Republici Hrvatskoj, tvrtke koja se bavi ispitivanjem i certificiranjem svih dijelova tračničkih sustava, tračničkih vozila i kolosiječnih konstrukcija te je dan pregled stanja vezano uz izdana uvjerenja o sigurnosti za operatore uslužnih objekata od strane Agencije za sigurnost željezničkog prometa. Jedna od prezentacija na okruglom stolu bila je i prezentacija Saveza za željeznicu na temu ˝Industrijski kolosijeci kao generatori prometne potražnje˝.
 
Okrugli stolovi s dionicima tržišta u nadležnosti HAKOM-a daljnji su korak u unaprjeđenju regulacije tržišta željezničkih usluga, prvenstveno promicanja regulatorne predvidljivosti kroz zajednički dijalog i raspravu o temama od trenutnog interesa.
 
Prezentacije:

Certifikacija i važnost provjere sukladnosti s nacionalnim tehničkim pravilima - CTS (pdf)
Industrijski kolosijeci kao generatori potražnje -  SZZ (pdf) 
Izdavanje uvjerenja o sigurnosti za upravitelje infrastrukture u morskim lukama, lukama unutarnjih voda i robnim terminalima - ASZ (pdf)
Pristojbe za željezničku infrastrukturu - FPZ (pdf)
Sigurnost na prvom mjestu - FPZ (pdf)
Tržište željezničkih usluga u intermodelarnom prijevozu -  FPZ (pdf)
IV. okrugli stol dionika na tržištu željezničkih usluga - HAKOM (pdf)
Zakonodavstvo - HAKOM (pdf)

                                                                                              # # #
 
 
 
Za sve dodatne informacije molimo kontaktirajte:
 
Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM)
Ulica Roberta Frangeša Mihanovića 9
10110 Zagreb
Tel. + 385 (0)1 700 70 07
Fax. + 385 (0)1 700 70 70
 
Novinarski upiti postavljaju se na službenoj web stranici HAKOM-a na adresi: https://www.hakom.hr
 
 
 
O HAKOM-u:
 
HAKOM (www.hakom.hr) - Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti – osigurava pretpostavke za ravnopravno tržišno natjecanje, stabilan rast i prostor za inovacije na tržištima elektroničkih komunikacija te poštanskih i željezničkih usluga. HAKOM štiti interese korisnika i osigurava mogućnost izbora usluga po prihvatljivim cijenama, određuje održive konkurentne uvjete operatorima, davateljima poštanskih usluga i željezničkim prijevoznicima uz pravedne uvjete za povrat ulaganja te pruža podršku ekonomskom rastu, javnim uslugama i kakvoći života u RH primjenom suvremenih tehnologija. Strateški ciljevi HAKOM-a su unaprjeđenje regulacije tržišta elektroničkih komunikacija te željezničkih i poštanskih usluga, podržavanje rasta ulaganja i inovacija u tržišta, učinkovita uporaba ograničenih resursa, ubrzani rast širokopojasnih usluga, velika ponude komunikacijskih, željezničkih i poštanskih usluga, zaštita i informiranje korisnika, izgradnja učinkovitog i sveobuhvatnog informacijskog sustava, određivanje i ugradnja učinkovitih procesa te stjecanje multidisciplinarnih stručnosti i znanja u području reguliranja tržišta