Preskočite na glavni sadržaj
Communications Network

Svjetlovodne distribucijske mreže (SDM)

Svjetlovod, odnosno svjetlovodna nit je staklo ili plastika, debljine vlasi kose, koja provodi svjetlosni signal. Svjetlovodne mreže, u usporedbi sa sadašnjim mrežama koje su temeljene na bakrenom mediju:
  • omogućuju značajno veće brzine
  • omogućuju prijenos podataka na velike udaljenosti, gotovo bez slabljenja signala, neovisno o lokaciji stana ili poslovnog prostora sa znatno manjom potrebnom energijom,
  • su neosjetljive na elektromagnetske smetnje, što osigurava bolju kvalitetu.
Svjetlovodna distribucijska mreža (SDM) je dio svjetlovodne pristupne mreže u cijelosti izgrađen od svjetlovodnih niti ili kabela koji povezuje neku privatnu mrežu (zgradu, stan, poslovni prostor…) i distribucijski čvor (DČ).

Distribucijski čvor (DČ) je točka koncentracije kabela SDM-a s jedne strane te pristupnih svjetlovodnih kabela spojne mreže s druge strane. DČ može biti smješten u tipskom uličnom ormaru ili u tehničkom prostoru građevine koji služi za smještaj opreme elektroničkih komunikacijskih mreža.  SDM započinje u DČ-u a završava u sučelju vanjske pristupne elektroničke komunikacijske mreže (ENI; external network interface), odnosno u točki zaključenja koja određuje granicu između kabliranja vanjske (javne) pristupne mreže i kabliranja elektroničke komunikacijske mreže zgrade/objekta/korisničke jedinice (vidi sliku 1.). ENI se može nalaziti u prostoru krajnjeg korisnika (stan, poslovni prostor) ili u uvodnom ormariću u zgradi.

Slika 1. Shematski prikaz svjetlovodne distribucijske mreže (SDM)
Prikaz sheme hijerarhijske strukture optičke mreže, gdje se korisnici povezuju putem distribucijskog čvora na različite operatore putem spojne mreže. Ovakav sustav omogućuje učinkovitu distribuciju širokopojasnih usluga i podršku za različite telekomunikacijske potrebe.

Pravilnikom o svjetlovodnim distribucijskim mrežama (SDM) propisan je način gradnje (postavljanja) SDM-a kao otvorene mreže koja omogućuje pristup i zajedničko korištenje svih operatora usluga, kako bi se smanjili troškovi i izbjeglo nepotrebno multipliciranje mreža. Investitor, odnosno operator SDM-a je, sukladno navedenom pravilniku, obvezan objaviti namjeru o postavljanju (gradnji) SDM-a najmanje 60 dana prije početka postavljanja (gradnje). Objave namjera o postavljanju (gradnji) SDM-a HAKOM objavljuje na Interaktivnom portalu.
 
Korisnici koji žele pristup i korištenje SDM-a za koju je objavljena namjera o postavljanju (gradnji), obvezni su pisanim putem iskazati svoj interes investitoru i to u roku od 30 dana od dana objave namjere o postavljanju. Nakon isteka roka od 30 dana, investitor s korisnicima koji su iskazali interes, ugovara uvjete pristupa i korištenja svjetlovodne distribucijske mreže koju namjerava postavljati, te sukladno Pravilniku o načinima i uvjetima pristupa i zajedničkog korištenja elektroničke komunikacijske infrastrukture i druge povezane opreme, potpisuje ugovor o pristupu i korištenju.


Osim što pri projektiranju i izgradnji distribucijskog čvora (DČ) mora uzeti u obzir i zadovoljiti iskazani interes drugih korisnika za pristup i korištenje prostora DČ-a te drugih obveza koje su propisane, investitor je za područja obuhvata SDM-a gustoće veće od 500 korisničkih jedinica/km², obvezan i:
 
  • projektirati i izgraditi SDM tako da ima samo jedan DČ kapaciteta minimalno 300 korisničkih jedinica,
  • svaku pojedinu korisničku jedinicu s DČ-om povezati sa svojom dediciranom svjetlovodnom niti (topologija točka-točka).

Ukoliko zgrada u području obuhvata SDM-a za koje je objavljena objava namjere o postavljanju (gradnji) nema već izgrađenu svjetlovodnu instalaciju, operator SDM-a je obvezan sa (su)vlasnicima zgrade ugovoriti postavljanje, održavanje i upravljanje svjetlovodne kućne instalacije do svake pojedine korisničke jedinice u toj zgradi.