Preskočite na glavni sadržaj
EN
News

Nova redizajnirana i modernizirana internetska stranica HAKOM-a

VIJEST

Cilj redizajna bio je, među ostalim, osigurati i da se osobama s invaliditetom smanje ili u potpunosti uklone prepreke u interakciji ili pristupu digitalnom sadržaju.

 
ZAGREB, 18. ožujka 2021. - Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) ima redizajniranu i moderniziranu internetsku stranicu, koja je većim dijelom prilagođena sukladno Smjernicama za osiguranje digitalne pristupačnosti web stranica. Cilj redizajna bio je, među ostalim, osigurati i da se osobama s invaliditetom smanje ili u potpunosti uklone prepreke u interakciji ili pristupu digitalnom sadržaju, pa je tako nova internetska stranica HAKOM-a sada izrađena u skladu s odredbama Zakona o pristupačnosti mrežnih stranica i programskih rješenja za pokretne uređaje tijela javnog sektora. Naime, nužnost uporabe svjetskih standarda prilikom izrade mrežnih stranica, njihov izgled, način navigacije kroz sadržaj, pretraživanje i struktura propisani su zakonom, a u postupku redizajna svakako nam je od pomoći bila i ˝Metodologija za razvoj pristupačnog sjedišta weba˝, dokument koji je nastao kao rezultat suradnje Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu (FER-a) i HAKOM-a u području digitalne pristupačnosti za osobe s invaliditetom. U spomenutoj Metodologiji je znanje stečeno tijekom istraživanja o konkretnim potrebama korisnika u Hrvatskoj, s obzirom na pristupačnost mrežnih stranica i načinima implementacije, ponuđeno svima koji žele poboljšati pristupačnost postojećih mrežnih stranica ili razviti nove bez barijera za korisnike. Njena posebnost je u činjenici što je temeljena na stvarnim potrebama osoba s invaliditetom iz hrvatskih udruga, odnosno izrađena je na temelju istraživanja u koje su bile uključene osobe s invaliditetom. 
 
Jedna od aktivnosti u sklopu redizajna svakako je bila i izrada redizajniranog i osvježenog loga, koji se primjenjuje od 1. rujna. Logo sad uvažava činjenicu da je HAKOM od neovisnog nacionalnog regulatora za elektroničke komunikacije i poštu u međuvremenu postao regulator mrežnih djelatnosti, odnosno javnih usluga temeljenim na mrežama za pružanje tih usluga, zadržavajući svoj u javnosti prepoznatljiv skraćeni naziv. Logo je ostao svima prepoznatljiv i zadržao je jasne paralele s nacionalnim identitetom.
 
Migracija podataka i sadržaja potrajat će još neko vrijeme pa molimo za strpljenje i unaprijed zahvaljujemo na razumijevanju, a ukoliko uočite bilo kakav nedostatak, grešku ili poveznicu koja ne radi molimo da nam to prijavite na adresu elektroničke pošte feedback@hakom.hr, kako bi u što kraćem roku mogli otkloniti eventualne poteškoće.

For additional information please contact:

Croatian Regulatory Authority for Network Industries (HAKOM)

  • Roberta Frangeša-Mihanovića 9 Street
  • 10110 Zagreb, Croatia
  • Tel. + 385 (0) 1 700 70 07
  • Fax + 385 (0)1 700 70 70

Media inquiries can be submitted online using HAKOM’s official website: www.hakom.hr

About Hakom

HAKOM - Croatian Regulatory Authority for Network Industries – ensures preconditions for a fair market competition, stable growth and environment for innovations in the electronic communications and postal services market. HAKOM protects users’ interests and the possibility of choice among various communications and postal services at affordable prices, defines sustainable competitive conditions for operators and service providers under fair conditions for return on investment, and provides support to economic growth, public services and the quality of life in the Republic of Croatia by using modern technologies. HAKOM’ strategic goals are: to promote regulation of the electronic communications and postal services market, to support growth of investments and innovations in the electronic communications and postal services market, to provide efficient use of limited resources, to accelerate the growth of broadband products and services, to provide affordable offers of communications and postal services, to provide protection and informing of users, to build an efficient and comprehensive information system, to define and implement efficient processes, and to acquire multi-disciplinary expertise in market regulation.