Preskočite na glavni sadržaj
EN
News

Povećana ulaganja u svjetlovodnu infrastrukturu unatoč manjim prihodima

PRIOPĆENJE ZA MEDIJE

U zadnjem je tromjesečju internetski promet rastao 51,5 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine i značajno više smo razgovarali, no ukupni prihod na tržištu elektroničkih komunikacija ipak je smanjen za 3,3 posto.
 
ZAGREB, 15. ožujka 2021. – U četvrtom tromjesečju 2020. na tržištu elektroničkih komunikacija nastavili su se posebni uvjeti poslovanja uzrokovani pandemijom. Osnovne i srednje škole te institucije za visoko obrazovanje nastavu su djelomično izvodile putem interneta te su mnoga poduzeća u Hrvatskoj nastavila s radom od kuće. S obzirom na situaciju, podatkovni promet, kao i broj minuta u pokretnoj i nepokretnoj telefonskoj mreži, očekivano je rastao u odnosu na isto razdoblje u 2019. U četvrtom tromjesečju 2020. podatkovni promet dosegnuo je ukupno 613 PB. To je porast od 51,5 posto u odnosu na razdoblje prije godinu dana.
 
Utjecaj mjera socijalnog distanciranja vidljiv je i u broju odlaznih minuta u pokretnoj mreži, koji je rastao 26,3 posto u odnosu na kraj 2019. Također, zbog manje međunarodnih putovanja smanjene su roaming minute hrvatskih korisnika za 8,6 posto, a trajanje poziva stranaca u hrvatskim mobilnim mrežama 21 posto.
 
U 2020. ukupni prihod na tržištu elektroničkih komunikacija smanjen je 3,3 posto u usporedbi s 2019. Rast prihoda na tržištu širokopojasnog pristupa internetu od 3,2 posto i tržištu naplatne televizije od 3 posto ipak nisu uspjeli nadomjestiti smanjenje prihoda od telefonskih usluga u nepokretnoj i pokretnoj mreži od 10,7 posto.
 
Ukupna ulaganja u nepokretnu mrežu u padu su 2,9 posto, ali je zabilježen rast ulaganja u elektroničku komunikacijsku infrastrukturu od 13,3 posto, odnosno rast u svjetlovodnu pristupnu infrastrukturu od 15,7 posto. Nastavak ulaganja u širokopojasnu pristupnu infrastrukturu važan je kako bi se zadržao trend rasta broja širokopojasnih priključaka velikih brzina.
 
U nepokretnoj mreži najveći rast i dalje bilježi broj širokopojasnih priključaka vrlo velikih brzina. Krajem 2020. 16 posto korisnika ostvaruje pristup internetu s brzinama većim od 100 Mbit/s, a rast generiraju priključci putem svjetlovodne pristupne infrastrukture kojih je oko 11 posto. Brzine preko 30 Mbit/s ima oko 42 posto korisnika u nepokretnoj mreži. Ukupan broj korisnika paketa usluga raste u svim kategorijama paketa: 2D, 3D i 4D. Većina kućanstava ima ugovorenu neku od usluga naplatne televizije, odnosno njih gotovo 58 posto.
 
Podaci o tržištu elektroničkih komunikacija dostupni su na internetskoj stranici Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM-a) putem poveznice

For additional information please contact:

Croatian Regulatory Authority for Network Industries (HAKOM)

  • Roberta Frangeša-Mihanovića 9 Street
  • 10110 Zagreb, Croatia
  • Tel. + 385 (0) 1 700 70 07
  • Fax + 385 (0)1 700 70 70

Media inquiries can be submitted online using HAKOM’s official website: www.hakom.hr

About Hakom

HAKOM - Croatian Regulatory Authority for Network Industries – ensures preconditions for a fair market competition, stable growth and environment for innovations in the electronic communications and postal services market. HAKOM protects users’ interests and the possibility of choice among various communications and postal services at affordable prices, defines sustainable competitive conditions for operators and service providers under fair conditions for return on investment, and provides support to economic growth, public services and the quality of life in the Republic of Croatia by using modern technologies. HAKOM’ strategic goals are: to promote regulation of the electronic communications and postal services market, to support growth of investments and innovations in the electronic communications and postal services market, to provide efficient use of limited resources, to accelerate the growth of broadband products and services, to provide affordable offers of communications and postal services, to provide protection and informing of users, to build an efficient and comprehensive information system, to define and implement efficient processes, and to acquire multi-disciplinary expertise in market regulation.