Preskočite na glavni sadržaj
HR
Vijesti

HAKOM domaćin treće europske radne skupine za razvoj elektroničkih komunikacija

PRIOPĆENJE ZA MEDIJE
 
U organizaciji Hrvatske agencije za poštu i elektroničke komunikacije u Splitu se od 4. do 7. listopada ove godine održalo treće okupljanje stručnjaka radne skupine u okviru Europske konferencije poštanskih i telekomunikacijskih uprava.
 
SPLIT, ZAGREB, 7. listopada 2011. – Hrvatska agencija za poštu i elektroničke komunikacije (HAKOM) ove je godine bila domaćin radne skupine u okviru Europske konferencije poštanskih i telekomunikacijskih uprava (CEPT) koja se bavi upravljanjem aktivnostima vezanim uz elektroničke komunikacije u europskom kontekstu. CEPT-ova radna grupa od oko 70 sudionika iz brojnih europskih zemalja bavila se kontrolom, odnosno mjerenjima radiofrekvencijskog spektra te poslovima nadzora telekomunikacijskog tržišta.
 
Ovo je treća u nizu ovogodišnjih radnih skupina koje su se održale u gradu Splitu, a osim radnog karaktera ovakve su radionice od značaja i za turističku promidžbu Republike Hrvatske s obzirom na to da sudionici dolaze iz brojnih europskih zemalja.
 
„Ovakve skupove svake godine nastojimo organizirati u nekoj drugoj regiji naše zemlje kako bi pomogli gospodarstvu tog kraja te istodobno prezentirali Hrvatsku unutar Europe. Split je zaslužio domaćinstvo ove radne skupine budući da je to naš drugi grad po veličini i središte splitske županije. Iduće godine planiramo održati tri konferencije u Dubrovniku te tako uz naš svakodnevni rad nastaviti raditi na promicanju naše države“, istaknuo je Dražen Lučić, ravnatelj HAKOM-a.
 
Uključenost HAKOM-a u rad CEPT-ove skupine osigurava pretpostavke za razmjenu iskustava sa stručnjacima iz drugih europskih zemalja, unaprjeđivanje znanja vezanih uz digitalne tehnologije te pravovremeno reagiranje na nove trendove i razvoj elektroničkih komunikacija, posebice u dijelu komunikacija koje koriste radiofrekvencijski spektar. Na temelju toga HAKOM svoju politiku upravljanja spektrom usklađuje s težnjama na europskoj razini, što se može iščitati iz razvijenog regulatornog okvira i promoviranja uporabe novih tehnologija. HAKOM je kao domaćin skupa također iskoristio priliku upoznati predstavnike prisutnih zemalja s problemima uzrokovanim talijanskim ometanjem hrvatskih televizijskih multipleksa. Organizacija sastanka u Hrvatskoj potvrda je dosadašnjeg HAKOM-ovog rada i ugleda na međunarodnoj razini te poticaj za nove izazove u budućnosti.
 
HAKOM od početka svojeg djelovanja aktivno sudjeluje u radu međunarodnih radnih skupina pri CEPT-u i Međunarodnoj telekomunikacijskoj uniji (ITU).
 
                                                                                                           # # #
 
 
Za sve dodatne informacije molimo kontaktirajte:
 
Hrvatska agencija za poštu i elektroničke komunikacije (HAKOM)
Jurišićeva 13
10000 Zagreb
Tel. + 385 (0)1 489 6000
Fax. + 385 (0)1 4920 227
 
Novinarski upiti postavljaju se na službenoj web stranici HAKOM-a na adresi: https://www.hakom.hr
Za postavljanje pitanja potrebna je registracija.
 
 
O HAKOM-u:
 
HAKOM (www.hakom.hr) - Hrvatska agencija za poštu i elektroničke komunikacije – osigurava pretpostavke za ravnopravno tržišno natjecanje, stabilan rast i prostor za inovacije na tržištu elektroničkih komunikacija i poštanskih usluga. Agencija štiti interese korisnika i osigurava mogućnost izbora raznolikih komunikacijskih i poštanskih usluga po prihvatljivim cijenama, definira održive konkurentne uvjete operatorima i davateljima usluga uz pravedne uvjete za povrat investicija te pruža podršku ekonomskom rastu, javnim uslugama i kvaliteti života u RH upotrebom modernih tehnologija. Strateški ciljevi HAKOM-a su unaprjeđenje regulacije tržišta elektroničkih komunikacija i poštanskih usluga, podržavanje rasta investicija i inovacija u tržište elektroničkih komunikacija i poštanskih usluga, osiguravanje učinkovitog korištenja ograničenih resursa, ubrzanje rasta širokopojasnih proizvoda i usluga, osiguravanje pristupačne ponude komunikacijskih i poštanskih usluga, zaštita i informiranje korisnika, izgradnja učinkovitog i sveobuhvatnog informacijskog sustava, definiranje i implementiranje učinkovitih procesa te stjecanje multidisciplinarnih kompetencija reguliranja tržišta.