Preskočite na glavni sadržaj
HR
Vijesti

Broj vlastitih priključaka operatora na svjetlovodnoj tehnologiji rastao 30 posto

PRIOPĆENJE ZA MEDIJE

Prema prikupljenim podacima ukupna ulaganja u pokretne mreže u prvih devet mjeseci viša su za oko 40 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, a broj vlastitih FTTX priključaka operatora rastao je 30 posto.

 
ZAGREB, 12. prosinca 2019. – Na tržištu elektroničkih komunikacija u trećem tromjesečju 2019. nastavljen je porast investicija u mreže pokretnih komunikacija, a ukupna ulaganja u pokretnoj mreži tijekom prvih devet mjeseci za oko 40 posto su viša u odnosu na isto razdoblje prošle godine, na što je značajno utjecala dodjela dodatnog radiofrekvencijskog spektra. Iako ulaganja u širokopojasnu infrastrukturu u nepokretnoj mreži nisu na razini prošle godine, veseli značajan rast ulaganja u svjetlovodne kabele, što je rezultiralo rastom broja izgrađenih FTTX priključaka od 30 posto u odnosu na prethodnu godinu.

Ukupni prihodi čitavog tržišta od svih usluga u nepokretnoj i pokretnoj mreži porasli su 0,3 posto u odnosu na isto razdoblje 2018. Istovremeno su ukupni prihodi od telefonskih usluga u pokretnoj mreži u blagom padu koji je uvjetovan manjim prihodima od roaminga domaćih korisnika u međunarodnim mrežama i roaminga stranaca u nacionalnim mrežama. Ukupan promet u roamingu je veći, ali prihod je manji zbog pada cijena roaminga u nacionalnim i međunarodnim mrežama.

Rast neprekidno bilježi i tržište prijenosa TV programa uz plaćanje naknade, a tu uslugu koristi 56 posto kućanstava. IPTV je i dalje vodeća tehnologija s tržišnim udjelom od oko 52 posto ukupnog broja korisnika naplatne televizije, a potencijal razvoja ovog dijela tržišta još uvijek je značajan.
Pokazatelji tržišta elektroničkih komunikacija mogu se pronaći na internetskim stranicama HAKOM-a na poveznici.

Za sve dodatne informacije molimo kontaktirajte:

Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM)

Novinarski upiti postavljaju se na službenoj web stranici HAKOM-a na adresi: www.hakom.hr

O Hakom-u

HAKOM - Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti – osigurava pretpostavke za ravnopravno tržišno natjecanje, stabilan rast i prostor za inovacije na tržištima elektroničkih komunikacija te poštanskih i željezničkih usluga. HAKOM štiti interese korisnika i osigurava mogućnost izbora usluga po prihvatljivim cijenama, određuje održive konkurentne uvjete operatorima, davateljima poštanskih usluga i željezničkim prijevoznicima uz pravedne uvjete za povrat ulaganja te pruža podršku ekonomskom rastu, javnim uslugama i kakvoći života u RH primjenom suvremenih tehnologija. Strateški ciljevi HAKOM-a su unaprjeđenje regulacije tržišta elektroničkih komunikacija te željezničkih i poštanskih usluga, podržavanje rasta ulaganja i inovacija u tržišta, učinkovita uporaba ograničenih resursa, ubrzani rast širokopojasnih usluga, velika ponude komunikacijskih, željezničkih i poštanskih usluga, zaštita i informiranje korisnika, izgradnja učinkovitog i sveobuhvatnog informacijskog sustava, određivanje i ugradnja učinkovitih procesa te stjecanje multidisciplinarnih stručnosti i znanja u području reguliranja tržišta.