Preskočite na glavni sadržaj
HR
Vijesti

Ciljanim korisnicima HAKOM-ovog Programa potpora osigurana brzina interneta od najmanje 30 Mbit/s

PRIOPĆENJE ZA MEDIJE  
 
Ciljani korisnici su škole, zdravstvene ustanove, javne ustanove i dobrovoljna vatrogasna društva na područjima posebne državne skrbi, brdsko-planinskim područjima i na otocima, kojima je u prvoj fazi bilo osigurano priključenje na širokopojasni pristup s minimalnom brzinom od 2 Mbit/s, a sada im je brzina pristupa internetu povećana na najmanje 30 Mbit/s, u skladu s Programom razvoja interneta i širokopojasnog pristupa internetu na područjima od posebne državne skrbi, brdsko-planinskim područjima i otocima.
 
ZAGREB, 19. listopada 2016. – Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) je tijekom kolovoza i rujna 2016. provela kontrolna mjerenja izvršenja druge faze Programa potpora, odnosno mjerenja minimalnih brzina pristupa internetu od 30 Mbit/s za ciljane korisnike. Operatori su u prvoj fazi programa potpora za izgradnju infrastrukture širokopojasnog pristupa internetu ciljanim korisnicima morali osigurati mogućnost priključenja na internet s minimalnom brzinom od 2 Mbit/s, za što je HAKOM iz svog proračuna isplatio gotovo 21 milijun kuna državnih potpora. Druga faza programa završila je u kolovozu ove godine podizanjem brzine pristupa internetu na minimalno 30 Mbit/s za sve ciljane korisnike, što je prema ugovoru o dodjeli državne potpore obveza operatora koji je dobio potporu i u skladu je s ciljevima Digitalne agende za Europu 2020. Ciljani korisnici su škole, zdravstvene ustanove, javne ustanove i dobrovoljna vatrogasna društva na područjima posebne državne skrbi, brdsko-planinskim područjima i na otocima.
 
HAKOM-ovi stručnjaci su mjerenjima na terenu utvrdili kako je osigurana mogućnost priključenja ciljanih korisnika na internet minimalnom brzinom od 30 Mbit/s. Riječ je o ciljanim korisnicima koji su bili obuhvaćeni programom u pet krugova natječaja za dodjelu potpora, dok korisnici iz preostala dva kruga povećanje brzine mogu očekivati najkasnije do kraja 2017., odnosno do kolovoza 2018.
 
Podsjetimo, u sklopu Programa razvoja interneta i širokopojasnog pristupa internetu na područjima od posebne državne skrbi, brdsko-planinskim područjima i otocima u sedam krugova natječaja 19 ponuditelja predalo je 55 ponuda, a potpisana su 24 pojedinačna ugovora s četiri operatora (Hrvatski Telekom, Vipnet, Pro-Ping i H1 Telekom). S provođenjem programa HAKOM je započeo još 2012., a program će biti u cijelosti završen u kolovozu 2018. provjerom ispunjenja podizanja brzine i kod preostalih ciljanih korisnika.
 
Ostatak HAKOM-ovog Programa potpora predstavljaju dvije preostale sastavnice širokopojasnog sustava: društveno-korisne aplikacije te potrebna sklopovska i računalna oprema za njihov rad, a za što je izdvojeno još 50 milijuna kuna.  
  
                                                                                            # # #
 
Za sve dodatne informacije molimo kontaktirajte:
 
Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM)
Ulica Roberta Frangeša Mihanovića 9
10110 Zagreb
Tel. + 385 (0)1 700 70 07
Fax. + 385 (0)1 700 70 70
 
Novinarski upiti postavljaju se na službenoj web stranici HAKOM-a na adresi: http://www.hakom.hr
 
 
 
O HAKOM-u:
 
HAKOM (www.hakom.hr) - Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti – osigurava pretpostavke za ravnopravno tržišno natjecanje, stabilan rast i prostor za inovacije na tržištima elektroničkih komunikacija te poštanskih i željezničkih usluga. HAKOM štiti interese korisnika i osigurava mogućnost izbora usluga po prihvatljivim cijenama, određuje održive konkurentne uvjete operatorima, davateljima poštanskih usluga i željezničkim prijevoznicima uz pravedne uvjete za povrat ulaganja te pruža podršku ekonomskom rastu, javnim uslugama i kakvoći života u RH primjenom suvremenih tehnologija. Strateški ciljevi HAKOM-a su unaprjeđenje regulacije tržišta elektroničkih komunikacija te željezničkih i poštanskih usluga, podržavanje rasta ulaganja i inovacija u tržišta, učinkovita uporaba ograničenih resursa, ubrzani rast širokopojasnih usluga, velika ponude komunikacijskih, željezničkih i poštanskih usluga, zaštita i informiranje korisnika, izgradnja učinkovitog i sveobuhvatnog informacijskog sustava, određivanje i ugradnja učinkovitih procesa te stjecanje multidisciplinarnih stručnosti i znanja u području reguliranja tržišta.