Preskočite na glavni sadržaj
HR
Vijesti

HAKOM: Izvješće ITU-a pokazuje pozitivan smjer kretanja tržišta elektroničkih komunikacija RH

PRIOPĆENJE ZA MEDIJE

U pregledu globalnog razvoja ICT-a, temeljenom na međunarodno usporedivim podatcima, Republika Hrvatska je zauzela 42. mjesto.
 
ZAGREB, 2. prosinca 2015. – U Hirošimi je održan 13. godišnji svjetski simpozij o pokazateljima (razvoja) elektroničkih komunikacija u organizaciji Međunarodne telekomunikacijske zajednice (International Telecommunication Union - ITU), a tom prigodom je predstavljeno globalno izvješće o informatičkom društvu „Measuring the Information Society Report 2015“. Izvješće analizira razvoj ICT-a u svim članicama UN-a, a sastavni dio izvješća je i indeks razvoja informacijsko-komunikacijskih tehnologija (ICT Development Index - IDI) kao mjera kojom se mogu uspoređivati zemlje prema stupnju razvoja ICT-a. Unatoč recesiji, koja je obilježila čitavo razdoblje na koje se izvješće odnosi, hrvatski IDI indeks je zabilježio rast s 5,82 u 2010. na 7,00 na kraju 2014., a RH se smjestila na 42. mjesto na svijetu prema razvijenosti ICT sektora.
 
IDI indeks se sastoji od indeksa pristupa ICT-u, indeksa korištenja ICT-a i indeksa ICT vještina. Republika Hrvatska je u sve tri kategorije ostvarila rast, dok se najveći napredak bilježi u dijelu korištenja ICT-a (ICT use) čiji indeks je narastao s 3,21 u 2010. na 5,85 na kraju 2014. Tome najviše pridonosi značajan rast broja aktivnih korisnika širokopojasnog pristupa internetu putem pokretne mreže, čije su cijene prema navedenom izvješću među najnižima u svijetu u odnosu na bruto nacionalni dohodak, i ispod prosjeka cijena kada promatramo europske zemlje. U kategoriji pristupa (ICT access), vidljiv je rast kućanstava s pristupom internetu, gdje je Republika Hrvatska s nešto više od 68 posto za 22 postotna poena iznad svjetskog prosjeka. Promatrajući IDI indeks iz 2010. za države Europske unije iz srednje i jugoistočne Europe, Republika Hrvatska je jedina zemlja koja unatoč recesiji u promatranom razdoblju nije pala na ljestvici te je uspjela zadržati svoju globalnu poziciju uz značajan rast IDI indeksa.
 
Republiku Hrvatsku je kao pozvani govornik na panel raspravi o budućim ICT trendovima, politikama i mjeriteljskim izazovima - „Leaders’ Dialogue: Future ICT trends, policies and measurement challenges“ predstavljao predsjednik Vijeća HAKOM-a dr. sc. Dražen Lučić. 
 
Cijelo izvješće kao i globalni poredak zemalja može se pronaći na poveznicama 

 
Slika 1. ICT IDI indeks s tri sastavnice: pristup, korištenje i vještine

Izvor: ITU „Measuring the Information Society Report 2015
                                                                                     
                                                                                              # # # 
 
 
Za sve dodatne informacije molimo kontaktirajte:
 
Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM)
Ulica Roberta Frangeša Mihanovića 9
10110 Zagreb
Tel. + 385 (0)1 700 70 07
Fax. + 385 (0)1 700 70 70
 
Novinarski upiti postavljaju se na službenoj web stranici HAKOM-a na adresi: https://www.hakom.hr
 
  
O HAKOM-u:
 
HAKOM (www.hakom.hr) - Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti – osigurava pretpostavke za ravnopravno tržišno natjecanje, stabilan rast i prostor za inovacije na tržištima elektroničkih komunikacija te poštanskih i željezničkih usluga. HAKOM štiti interese korisnika i osigurava mogućnost izbora usluga po prihvatljivim cijenama, određuje održive konkurentne uvjete operatorima, davateljima poštanskih usluga i željezničkim prijevoznicima uz pravedne uvjete za povrat ulaganja te pruža podršku ekonomskom rastu, javnim uslugama i kakvoći života u RH primjenom suvremenih tehnologija. Strateški ciljevi HAKOM-a su unaprjeđenje regulacije tržišta elektroničkih komunikacija te željezničkih i poštanskih usluga, podržavanje rasta ulaganja i inovacija u tržišta, učinkovita uporaba ograničenih resursa, ubrzani rast širokopojasnih usluga, velika ponude komunikacijskih, željezničkih i poštanskih usluga, zaštita i informiranje korisnika, izgradnja učinkovitog i sveobuhvatnog informacijskog sustava, određivanje i ugradnja učinkovitih procesa te stjecanje multidisciplinarnih stručnosti i znanja u području reguliranja tržišta.