Preskočite na glavni sadržaj
HR
Vijesti

HAKOM na bilateralnom sastanku sa Slovenijom o koordinaciji frekvencijskih pojaseva 146-174 MHz i 410-430 MHz te suradnji u području 5G tehnologija

VIJEST

Na bilateralnom sastanku, održanom u Ljubljani, HAKOM je dogovarao frekvencijske registre za frekvencijski pojas 146-174 MHz te prijedlog sporazuma za 410-430 MHz. Time će se olakšati međunarodno usklađivanje frekvencija za privatne mreže pokretnih komunikacija.
 Razmatrala se i moguća suradnja u području 5G tehnologija.
 
ZAGREB, 9. prosinca 2016. – U Ljubljani je održan bilateralni sastanak između predstavnika slovenske agencije za komunikacijske mreže i usluge (Agencija za komunikacijska omrežja in storitve Slovenije, AKOS) i Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM-a) u svezi uporabe radiofrekvencijskih pojaseva 146-174 MHz i 410-430 MHz. Obje države su potpisnice HCM (Harmonised Calculation Method – usuglašeni način izračuna) sporazuma, koji određuje pravila koordinacije frekvencija i radijskih postaja između susjednih država, korištena u radu mreža pokretnih i nepokretnih elektroničkih komunikacija. Međudržavna raspodjela konkretnih frekvencija dogovara se na bilateralnim razinama.
 
U travnju 2015. HAKOM je potpisao Sporazum o koordinaciji frekvencijskih pojaseva između 29,7 MHz i 470 MHz sa Slovenijom, koji obuhvaća i frekvencijski pojas 146-174 MHz. Slovenija je iskazala potrebu za revidiranjem frekvencijskih registara u tom pojasu, što je rezultiralo ovim sastankom. Nakon dodatne analize zahtjeva, početkom 2017. potpisat će se bilateralni sporazum. Daljnja suradnja će se odnositi na usklađivanje frekvencijskih registara u drugim frekvencijskim područjima namijenjenim za privatne pokretne mreže (PMR – mreže zatvorenog tipa – vatrogasci, distribucija energije, taksi službe i sl.). Također, razmatrane su mogućnosti potpisivanja sporazuma za koordinaciju frekvencijskog pojasa 410-430 MHz, što bi uključivalo i druge susjedne države. Rješavanjem ovih problema će biti jednoznačno određena međunarodna prava pojedinih frekvencija, što uvelike olakšava daljnja planiranja privatnih pokretnih mreža  i omogućuje učinkovitiju uporabu i jednostavnije planiranje spektra u tim frekvencijskim područjima.
 
U budućnosti predstoji suradnja u području 5G tehnologija, kako bi se što ranije omogućila uporaba najnaprednijih tehnologija na zemljopisno ograničenim područjima. HAKOM su na sastanku predstavljali rukovoditeljica Odjela radiokomunikacija mr. sc. Ivančica Sakal, viši stručnjak za mikrovalne i satelitske mreže Vladimir Duković, dipl. ing. el., i stručnjak za privatne mreže Alen Štefanac.
 

                                                                                              # # # 
 
Za sve dodatne informacije molimo kontaktirajte:
 
Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM)
Ulica Roberta Frangeša Mihanovića 9
10110 Zagreb
Tel. + 385 (0)1 700 70 07
Fax. + 385 (0)1 700 70 70
 
Novinarski upiti postavljaju se na službenoj web stranici HAKOM-a na adresi: http://www.hakom.hr
 
 
O HAKOM-u:
 
HAKOM (www.hakom.hr) - Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti – osigurava pretpostavke za ravnopravno tržišno natjecanje, stabilan rast i prostor za inovacije na tržištima elektroničkih komunikacija te poštanskih i željezničkih usluga. HAKOM štiti interese korisnika i osigurava mogućnost izbora usluga po prihvatljivim cijenama, određuje održive konkurentne uvjete operatorima, davateljima poštanskih usluga i željezničkim prijevoznicima uz pravedne uvjete za povrat ulaganja te pruža podršku ekonomskom rastu, javnim uslugama i kakvoći života u RH primjenom suvremenih tehnologija. Strateški ciljevi HAKOM-a su unaprjeđenje regulacije tržišta elektroničkih komunikacija te željezničkih i poštanskih usluga, podržavanje rasta ulaganja i inovacija u tržišta, učinkovita uporaba ograničenih resursa, ubrzani rast širokopojasnih usluga, velika ponude komunikacijskih, željezničkih i poštanskih usluga, zaštita i informiranje korisnika, izgradnja učinkovitog i sveobuhvatnog informacijskog sustava, određivanje i ugradnja učinkovitih procesa te stjecanje multidisciplinarnih stručnosti i znanja u području reguliranja tržišta.