Preskočite na glavni sadržaj
HR
Vijesti

HAKOM na drugoj ovogodišnjoj Plenarnoj sjednici BEREC-a

VIJEST
 
Na sjednici, koja je održana u Beču, glavne teme činile su rasprave o mrežnoj neutralnosti, međunarodnom roamingu i različitom tretmanu poziva koji dolaze izvan EU zemalja u odnosu na pozive iz EU zemalja.
 
ZAGREB, 3. lipnja 2016. – U Beču je održana druga ovogodišnja Plenarna sjednica europskog regulatornog tijela za elektroničke komunikacije BEREC-a (Body of European Regulators for Electronic Communications), na kojoj su glavne teme činile rasprave o mrežnoj neutralnosti, međunarodnom roamingu i različitom tretmanu poziva koji dolaze izvan EU zemalja u odnosu na pozive iz EU zemalja. Naime, BEREC treba izraditi Smjernice za provedbu obveza regulatornih tijela koje se odnose na nadgledanje, provedbu i transparentnost, a koje će osigurati otvoreni pristup internetu. Smjernice BEREC-a potrebne su radi dosljedne primjene TSM (Telecoms Single Market Regulation) uredbe. S obzirom da smjernice BEREC-a moraju biti gotove do 30. kolovoza 2016., na Plenarnoj sjednici je izglasan prijedlog teksta Smjernica za javnu raspravu koja će započeti 6. lipnja 2016. Iako vezano uz temu međunarodnog roaminga nije donesen dokument za javnu raspravu ili objavu, rasprava o ovoj temi vrlo je značajna za BEREC. Naime, s obzirom da se iduće godine, od 15. lipnja, uvode razgovori po cijenama nacionalnih poziva (Rome Like at Home - RLAH), jako je važno dogovoriti kako će se BEREC postaviti prema kriteriju pravednog korištenja, koji je preduvjet da RLAH zaživi u praksi.
 
S obzirom da operatori, koji se nalaze izvan EU područja, mogu i u praksi naplaćuju EU operatorima cijene na komercijalnoj osnovi, sve važnija tema na EU razini postaje postavljanje EU operatora prema tim operatorima na način mogu li EU operatori imati različiti tretman za pozive koji dolaze izvan EU zemalja u odnosu na pozive iz EU zemalja. Dogovoreno je da se za treću Plenarnu sjednicu izradi dokument/izvješće isključivo za potrebe članica BEREC-a. Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) je hrvatskim operatorima mogućnost različitog tretmana EU i non EU poziva omogućila u proljeće prošle godine te je osnovne postavke hrvatskog načina regulacije prezentirala u prosincu prošle godine Londonu, na zadnjoj plenarnoj sjednici BEREC-a.
 
Osim sjednice BEREC-a održana je i Plenarna sjednica IRG-a (Independent Regulators Group) na kojoj su predstavljene smjernice/upute za postavljanje određenih pitanja od strane regulatornih tijela. Naime, te smjernice će pomoći svim regulatornim tijelima da na jednostavniji način dođu do informacija odnosno najboljih praksi u EU zemljama.
 
Dan prije plenarne sjednice održana je radionica na temu ulaganja u mreže nove generacije. Predstavljeni su primjeri iz nekoliko država EU i rasprave su pokazale kako je teško preuzeti nečiji primjer ulaganja jer ulaganja u mreže nove generacije dosta ovise o statusu naslijeđenih mreža (bakrena mreža), gospodarskom razvoju zemlje, kao i kupovnoj moći građana.
 
U ime Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM-a) na plenarnoj sjednici sudjelovali su predsjednik Vijeća HAKOM-a, dr. Dražen Lučić, zamjenik predsjednika Vijeća  HAKOM-a, Domagoj Jurjević, dipl. oec., i pomoćnik ravnatelja HAKOM-a Marko Čavlović, dipl. oec.
 
Više informacija može se pronaći putem poveznice  http://berec.europa.eu/eng/events/berec_events_2016/117-27th-berec-plenary-meeting-in-vienna
!!!xGALERIJAx!!! 
                                                                                              # # #
 
Za sve dodatne informacije molimo kontaktirajte:
 
Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM)
Ulica Roberta Frangeša Mihanovića 9
10110 Zagreb
Tel. + 385 (0)1 700 70 07
Fax. + 385 (0)1 700 70 70
 
Novinarski upiti postavljaju se na službenoj web stranici HAKOM-a na adresi: http://www.hakom.hr
Za postavljanje pitanja potrebna je registracija.
 
 
O HAKOM-u:
 
HAKOM (www.hakom.hr) - Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti – osigurava pretpostavke za ravnopravno tržišno natjecanje, stabilan rast i prostor za inovacije na tržištima elektroničkih komunikacija te poštanskih i željezničkih usluga. HAKOM štiti interese korisnika i osigurava mogućnost izbora usluga po prihvatljivim cijenama, određuje održive konkurentne uvjete operatorima, davateljima poštanskih usluga i željezničkim prijevoznicima uz pravedne uvjete za povrat ulaganja te pruža podršku ekonomskom rastu, javnim uslugama i kakvoći života u RH primjenom suvremenih tehnologija. Strateški ciljevi HAKOM-a su unaprjeđenje regulacije tržišta elektroničkih komunikacija te željezničkih i poštanskih usluga, podržavanje rasta ulaganja i inovacija u tržišta, učinkovita uporaba ograničenih resursa, ubrzani rast širokopojasnih usluga, velika ponude komunikacijskih, željezničkih i poštanskih usluga, zaštita i informiranje korisnika, izgradnja učinkovitog i sveobuhvatnog informacijskog sustava, određivanje i ugradnja učinkovitih procesa te stjecanje multidisciplinarnih stručnosti i znanja u području reguliranja tržišta.