Preskočite na glavni sadržaj
HR
Vijesti

HAKOM na izvanrednoj Plenarnoj sjednici BEREC-a

VIJEST
 
Na izvanrednoj Plenarnoj sjednici BEREC-a u Briselu raspravljeni su komentari iz javne rasprave o Smjernicama za provedbu pravila o mrežnoj neutralnosti.
 
ZAGREB, 25. kolovoza 2016. – U Briselu je održana izvanredna Plenarna sjednica europskog regulatornog tijela za elektroničke komunikacije BEREC-a (Body of European Regulators for Electronic Communications) na kojoj su raspravljeni komentari s javne rasprave o prijedlogu Smjernica za provedbu obveza državnih regulatornih tijela (dalje: Smjernica o mrežnoj neutralnosti), s ciljem njihovog konačnog usvajanja.
 
Podsjetimo, nakon donošenja Uredbe (EU) 2015/2120 o utvrđivanju mjera u vezi s pristupom otvorenom internetu (dalje: Uredba o mrežnoj neutralnosti), kojom se jamči pristup otvorenom internetu, BEREC je dobio zadatak izdati smjernice koje će regulatornim tijelima za elektroničke komunikacije u EU pomoći u obavljanju nadzora i kontrole provedbe Uredbe o mrežnoj neutralnosti, čija je svrha omogućiti svim korisnicima nediskriminirajući i transparetan pristup otvorenom internetu. O prijedlogu Smjernica održana je javna rasprava od 6. lipnja do 18. srpnja 2016. u okviru koje je zaprimljeno gotovo pola milijuna komentara. Javnost će o konačnom tekstu Smjernica biti obaviještena putem tiskovne konferencije BEREC-a, koja će se održati 30. kolovoza 2016. s početkom u 14:00 sati. Navedena tiskovna konferencija može se pratiti i putem web streaminga (http://berec.europa.eu/).
 
Osim mrežne neutralnosti, na Plenarnoj sjednici se raspravljalo i o predstojećim izmjenama regulatornog okvira za eletroničke komunikacije. Naime, u dijelu plenarne sjednice je sudjelovao i g. Günther Oettinger, povjerenik Europske komisije za digitalnu ekonomiju i društvo s kojim se razmijenilo mišljenja o strateškim pitanjima vezano za predstojeću izmjenu regulatornog okvira kojom će se pokušati odgovoriti postojećim i budućim izazovima u sektoru elektroničkih komunikacija.
 
Osim navedenog raspravljano je i o međunarodnom roamingu te o statusu tzv. OTT usluga u novom regulatornom okviru.
 
Naime, s obzirom na to da bi od 15. lipnja 2017. trebalo doći do potpunog ukidanja naplate roaminga krajnjim korisnicima unutar EU, BEREC svojim mišljenjima pomaže Europskoj komisiji pri izradi tzv. mjerila pravednog korištenja, kojima će se onemogućiti zlouporabe prilikom korištenja usluga u roamingu po domaćim cijenama.

Također, imajući u vidu da Komisija u rujnu planira predstaviti zakonodavni prijedlog sveobuhvatne reforme regulatornog okvira, na sjednici je raspravljano i o stavu BEREC-a o statusu tzv. OTT usluga (usluge poput WhatsApp-a, Viber-a, Skype-a) u novom regulatornom okviru.
 
U ime Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM-a) na plenarnoj sjednici sudjelovao je zamjenik predsjednika Vijeća HAKOM-a, Domagoj Jurjević, dipl. oec.
 
                                                                                              # # #
 
Za sve dodatne informacije molimo kontaktirajte:
 
Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM)
Ulica Roberta Frangeša Mihanovića 9
10110 Zagreb
Tel. + 385 (0)1 700 70 07
Fax. + 385 (0)1 700 70 70
 
Novinarski upiti postavljaju se na službenoj web stranici HAKOM-a na adresi: http://www.hakom.hr
 
 
O HAKOM-u:
 
HAKOM (www.hakom.hr) - Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti – osigurava pretpostavke za ravnopravno tržišno natjecanje, stabilan rast i prostor za inovacije na tržištima elektroničkih komunikacija te poštanskih i željezničkih usluga. HAKOM štiti interese korisnika i osigurava mogućnost izbora usluga po prihvatljivim cijenama, određuje održive konkurentne uvjete operatorima, davateljima poštanskih usluga i željezničkim prijevoznicima uz pravedne uvjete za povrat ulaganja te pruža podršku ekonomskom rastu, javnim uslugama i kakvoći života u RH primjenom suvremenih tehnologija. Strateški ciljevi HAKOM-a su unaprjeđenje regulacije tržišta elektroničkih komunikacija te željezničkih i poštanskih usluga, podržavanje rasta ulaganja i inovacija u tržišta, učinkovita uporaba ograničenih resursa, ubrzani rast širokopojasnih usluga, velika ponude komunikacijskih, željezničkih i poštanskih usluga, zaštita i informiranje korisnika, izgradnja učinkovitog i sveobuhvatnog informacijskog sustava, određivanje i ugradnja učinkovitih procesa te stjecanje multidisciplinarnih stručnosti i znanja u području reguliranja tržišta.