Preskočite na glavni sadržaj
HR
Vijesti

HAKOM na trećoj ovogodišnjoj Plenarnoj sjednici BEREC-a

VIJEST
 
Najvažnija tema je bila revizija regulatornog okvira, s obzirom da EK, koja kreće u postupak revizije regulatornog okvira, mišljenje BEREC-a oko ključnih tema smatra iznimno vrijednim. Glavna rasprava vodila se oko definicija usluga u regulatornom okviru s obzirom da su postojeće definicije nastale prije 20-ak godina u jednom drugom okviru i u dijelu više ne odgovaraju razvoju tehnologija, usluga i tržišta u današnjem vremenu.  
 
ZAGREB, 2. listopada 2015. - U Rigi je 1. i 2. listopada 2015. održana Plenarna sjednica BEREC-a (Body of European Regulators for Electronic Communications) na kojoj je glavnu temu činila rasprava o odgovoru BEREC-a na upitnik Europske komisije (EK) u postupku revizije regulatornog okvira. Uoči plenarne sjednice, 30. rujna 2015., održana je radionica na temu prelaska na nove tehnologije (IP) u pristupnim mrežama.
 
Budući kako je u navedenom RH ispred ostalih država članica EU, jedan od predavača bio je i zamjenik predsjednika Vijeća Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM-a) dipl. oec. Domagoj Jurjević, koji je predstavio HAKOM-ova iskustva u procesu migracije HT-a na nove tehnologije u pristupnoj mreži, a riječ je o procesu koji je bio definiran odlukama HAKOM-a i koji će se krajem ove godine potpuno privesti kraju. Nakon prezentacijskog dijela održan je okrugli stol gdje je, između ostalog, zaključeno kako HAKOM-ova iskustva u praksi drugim regulatorima uvelike mogu pomoći u sličnim procesima koji ih čekaju. Druga tema radionice po prvi puta je obuhvatila zajednički rad BEREC-a i ERGP-a (udruženje europskih regulatora za poštanske usluge). Naime, u skladu sa zahtjevima i namjerama EK za uklanjanje prekograničnih barijera u prometu paketa i razvoju usluga iz područja „e-trgovine“, radionica je otvorila raspravu o ključnim izazovima koji nas u skoroj budućnosti očekuju i posljedično moguće promjene regulatornog okvira.
 
Što se tiče plenarne sjednice, najvažnija tema je bila revizija regulatornog okvira, s obzirom da EK, koja kreće u postupak revizije regulatornog okvira, mišljenje BEREC-a oko ključnih tema smatra iznimno vrijednim. Glavna rasprava vodila se oko definicija usluga u regulatornom okviru s obzirom da su postojeće definicije nastale prije 20-ak godina u jednom drugom okviru i u dijelu više ne odgovaraju razvoju tehnologija, usluga i tržišta u današnjem vremenu. Osim rasprave o odgovoru BEREC-a na upitnik EK u postupku revizije regulatornog okvira, teme za izdvojiti su izvješće o OTT uslugama te izvješće o omogućavanju uvjeta za razvoj interneta stvari (IoT) koji su stavljeni na javnu raspravu. Vrlo važna tema odnosila se i na trenutni status međunarodnog roaming-a. Naime, s obzirom na ukidanje maloprodajnih roaming naknada, koje stupa na snagu 15. lipnja 2017., u ovom trenutku vrlo je značajan status izrade zakonodavnog prijedloga u vezi razine cijena veleprodajnih usluga koji će u konačnici omogućiti niže cijene za korisnike uz pokrivanje svih troškova operatora.
 
Na završnoj plenarnoj sjednici sudjelovali su zamjenik predsjednika Vijeća HAKOM-a dipl. oec. Domagoj Jurjević te pomoćnik ravnatelja dipl. oec. Marko Čavlović.
 
Više informacija može se pronaći na poveznici: http://berec.europa.eu/eng/events/berec_event_2015/84-24th-berec-plenary-meeting-in-riga
!!!xGALERIJAx!!! 
 
                                                                                             # # #
 
Za sve dodatne informacije molimo kontaktirajte:
 
Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM)
Ulica Roberta Frangeša Mihanovića 9
10110 Zagreb
Tel. + 385 (0)1 700 70 07
Fax. + 385 (0)1 700 70 70
 
Novinarski upiti postavljaju se na službenoj web stranici HAKOM-a na adresi: https://www.hakom.hr
  
O HAKOM-u:
 
HAKOM (www.hakom.hr) - Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti – osigurava pretpostavke za ravnopravno tržišno natjecanje, stabilan rast i prostor za inovacije na tržištima elektroničkih komunikacija te poštanskih i željezničkih usluga. HAKOM štiti interese korisnika i osigurava mogućnost izbora usluga po prihvatljivim cijenama, određuje održive konkurentne uvjete operatorima, davateljima poštanskih usluga i željezničkim prijevoznicima uz pravedne uvjete za povrat ulaganja te pruža podršku ekonomskom rastu, javnim uslugama i kakvoći života u RH primjenom suvremenih tehnologija. Strateški ciljevi HAKOM-a su unaprjeđenje regulacije tržišta elektroničkih komunikacija te željezničkih i poštanskih usluga, podržavanje rasta ulaganja i inovacija u tržišta, učinkovita uporaba ograničenih resursa, ubrzani rast širokopojasnih usluga, velika ponude komunikacijskih, željezničkih i poštanskih usluga, zaštita i informiranje korisnika, izgradnja učinkovitog i sveobuhvatnog informacijskog sustava, određivanje i ugradnja učinkovitih procesa te stjecanje multidisciplinarnih stručnosti i znanja u području reguliranja tržišta.