Preskočite na glavni sadržaj
HR
Vijesti

HAKOM na trećoj ovogodišnjoj Plenarnoj sjednici BEREC-a

VIJEST

Na sjednici, koja je održana u Vilniusu, glavne teme činile su rasprave o novom regulatornom okviru za elektroničke komunikacije i međunarodnom roamingu 
 
ZAGREB, 7. listopada 2016. – U Vilniusu, glavnom gradu Litve, održana je treća ovogodišnja Plenarna sjednica europskog regulatornog tijela za elektroničke komunikacije BEREC-a (Body of European Regulators for Electronic Communications), na kojoj su glavne teme činile rasprava o novom regulatornom okviru za elektroničke komunikacije te rasprava o međunarodnom roamingu, uzevši u obzir da se od 15. lipnja iduće godine uvode razgovori po cijenama nacionalnih poziva (Rome Like at Home - RLAH).
 
Predstavnici Europske komisije (EK) su predstavili najvažnije novosti za svako područje novog regulatornog okvira nakon kojeg je otvorena rasprava o temeljnim principima postavljenima u novom regulatornom okviru. Regulatorni okvir čine zakonodavne i nezakonodavne mjere. Za zakonodavne mjere EK planira dovršiti redovni zakonodavni postupak do kraja 2017. kako bi novi okvir bio u punoj primjeni 2020. Zakonodavne mjere čine Direktiva o uspostavi zakonika elektroničkih komunikacija, Uredba o BEREC-u, Uredba o izmjenama i dopunama uredbe (EU) 1316/2013 i (EU) 283/2014 u vezi promicanja internet povezivosti u lokalnim zajednicama. U nezakonodavne mjere ulaze Strategija razvoja prema europskom Gigabit društvu te 5G Akcijski plan. O navedenim nezakonodavnim mjerama kao i pojedinačnim odredbama novog regulatornog okvira rasprava će se voditi u budućem razdoblju.
 
EK je 23. rujna 2016. objavila novi prijedlog kriterija pravedne uporabe (eng. EC Implementing Acts on FUP and sustainability), koji je jedan od potrebnih dokumenata kako bi od 15. lipnja iduće godine bilo moguće uvesti razgovore po cijenama nacionalnih poziva (Rome Like at Home - RLAH). Na sastanku se vodila rasprava o mišljenju BEREC-a na prethodno spomenuti dokument EK.
 
Od ostalih tema treba izdvojiti kako je za javnu raspravu izglasan radni program BEREC-a za 2017., koji će biti usvojen na zadnjoj Plenarnoj sjednici BEREC-a i početkom prosinca 2016. u Berlinu. Dodatno, raspravljalo se o četvrtom ˝Stakeholder Forumu˝ u organizaciji BEREC-a na kojem će biti obrađene teme od velikog značaja za sve dionike na tržištu, ali i za razvoj tržišta elektroničkih komunikacija u budućnosti. Teme ovogodišnjeg Foruma bit će pregled EU regulatornog okvira za elektroničke komunikacije, telekomunikacijsko povezivanje i digitalno okruženje. Forum će se održati 17. listopada 2016. u Bruxellesu.
 
Osim sjednice BEREC-a održana je i Plenarna sjednica IRG-a (Independent Regulators Group) na kojoj je usvojen radni program za 2017.
 
Dan prije plenarne sjednice održana je radionica na temu dostupnosti elektroničkih komunikacijskih usluga osobama s posebnim potrebama, uzevši u obzir da navedene usluge imaju jednu od ključnih uloga u ekonomskom i društvenom razvoju svakog društva.
 
Kao predstavnici Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM-a) na plenarnoj sjednici su sudjelovali zamjenik predsjednika Vijeća HAKOM-a, Domagoj Jurjević, dipl. oec., i pomoćnik ravnatelja HAKOM-a Marko Čavlović, dipl. oec.
 
Više informacija može se pronaći putem poveznice http://www.berec.europa.eu/eng/events/berec_events_2016/110-28th-berec-plenary-meeting-in-vilnius
!!!xGALERIJAx!!!  
                                                                                             # # #
 
Za sve dodatne informacije molimo kontaktirajte:
 
Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM)
Ulica Roberta Frangeša Mihanovića 9
10110 Zagreb
Tel. + 385 (0)1 700 70 07
Fax. + 385 (0)1 700 70 70
 
Novinarski upiti postavljaju se na službenoj web stranici HAKOM-a na adresi: http://www.hakom.hr
Za postavljanje pitanja potrebna je registracija.
 
 
O HAKOM-u:
 
HAKOM (www.hakom.hr) - Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti – osigurava pretpostavke za ravnopravno tržišno natjecanje, stabilan rast i prostor za inovacije na tržištima elektroničkih komunikacija te poštanskih i željezničkih usluga. HAKOM štiti interese korisnika i osigurava mogućnost izbora usluga po prihvatljivim cijenama, određuje održive konkurentne uvjete operatorima, davateljima poštanskih usluga i željezničkim prijevoznicima uz pravedne uvjete za povrat ulaganja te pruža podršku ekonomskom rastu, javnim uslugama i kakvoći života u RH primjenom suvremenih tehnologija. Strateški ciljevi HAKOM-a su unaprjeđenje regulacije tržišta elektroničkih komunikacija te željezničkih i poštanskih usluga, podržavanje rasta ulaganja i inovacija u tržišta, učinkovita uporaba ograničenih resursa, ubrzani rast širokopojasnih usluga, velika ponude komunikacijskih, željezničkih i poštanskih usluga, zaštita i informiranje korisnika, izgradnja učinkovitog i sveobuhvatnog informacijskog sustava, određivanje i ugradnja učinkovitih procesa te stjecanje multidisciplinarnih stručnosti i znanja u području reguliranja tržišta.