Preskočite na glavni sadržaj
HR
Vijesti

HAKOM sudjeluje na prvom ovogodišnjem sastanku kontaktne skupine BEREC-a u Krakowu

VIJEST
 
Glavni cilj sastanka je priprema 26. redovite plenarne sjednice BEREC-a, koja će se održati od 24. do 26. veljače 2016., u Rotterdamu, u Nizozemskoj.
 
ZAGREB, 5. veljače 2016. – U Krakowu se 4. i 5. veljače održava prvi ovogodišnji sastanak kontaktne skupine Europskog regulatornog tijela za elektroničke komunikacije BEREC-a (Body of European Regulators for Electronic Communications), u organizaciji poljskog regulatornog tijela UKE-a (Urzęd Komunikacji Elektronicznej).
 
Glavni cilj sastanka je priprema 26. redovite plenarne sjednice BEREC-a, koja će se održati od 24. do 26. veljače 2016. u Rotterdamu. Od kontaktne skupine se očekuje raspraviti teme koje će biti u fokusu sljedeće plenarne sjednice, kao što su rasprava o nadolazećoj reviziji regulatornog okvira, rasprava o Internetu stvari (Internet of Things – IoT), OTT davateljima usluga  te aktivnosti vezane uz roaming tržište, a sve u cilju uvođenja razgovora po cijenama nacionalnih poziva (Rome Like at Home - RLAH) sredinom lipnja 2017. Također će biti raspravljeni pripremljeni dokumenti radnih skupina BEREC-a, o čijim se konačnim inačicama odlučuje na plenarnoj sjednici. Na sastanku kontaktne skupine Hrvatsku regulatornu agenciju za mrežne djelatnosti (HAKOM) predstavlja pomoćnik ravnatelja, Marko Čavlović, dipl. oec., i tajnica Vijeća HAKOM-a, Natalija Boltužić, dipl. iur.
 
Od dokumenata, koji će biti proslijeđeni na plenarnu sjednicu sa ciljem da se odobre za objavu, potrebno je izdvojiti tri dokumenta u čijoj izradi stručnjaci HAKOM-a aktivno sudjeluju. Jedan od dokumenata se odnosi na Internet stvari (Internet of Things – IoT). Naziv samog dokumenta se mijenjao tako da se početkom 2015. zvao „Report on Machine-to-Machine (M2M) Communications“, dok je sadašnji naziv „Report on Enabling Internet of Things“ uveden kako bi se proširio opseg analize sa M2M i na IoT, s obzirom da je IoT puno širi pojam. M2M/IoT izvješće pružit će sveobuhvatan pregled M2M/IoT usluga te dati preliminarna razmišljanja o mogućim regulatornim pitanjima. Drugi dokument odnosi se na usporedno (˝benchmark˝) izvješće o roamingu. Navedeni dokument će sadržavati podatke za sve EEA (European Economic Area) zemlje o volumenima prometa i cijenama roaming usluga. Treći dokument se odnosi na usporedno izvješće OTT pokazatelja. Cilj ovog izvješća je definiranje skupa pokazatelja za OTT usluge, na temelju kojih bi se mogla napraviti usporedba.
 
Više informacija može se pronaći na poveznici: http://berec.europa.eu/eng/events/berec_events_2016/101-1st-contact-network-meeting-for-2016-in-krakow 
 
 
                                                                                              # # # 
 
 
Za sve dodatne informacije molimo kontaktirajte:
 
Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM)
Ulica Roberta Frangeša Mihanovića 9
10110 Zagreb
Tel. + 385 (0)1 700 70 07
Fax. + 385 (0)1 700 70 70
 
Novinarski upiti postavljaju se na službenoj web stranici HAKOM-a na adresi: https://www.hakom.hr
 
 
O HAKOM-u:
 
HAKOM (www.hakom.hr) - Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti – osigurava pretpostavke za ravnopravno tržišno natjecanje, stabilan rast i prostor za inovacije na tržištima elektroničkih komunikacija te poštanskih i željezničkih usluga. HAKOM štiti interese korisnika i osigurava mogućnost izbora usluga po prihvatljivim cijenama, određuje održive konkurentne uvjete operatorima, davateljima poštanskih usluga i željezničkim prijevoznicima uz pravedne uvjete za povrat ulaganja te pruža podršku ekonomskom rastu, javnim uslugama i kakvoći života u RH primjenom suvremenih tehnologija. Strateški ciljevi HAKOM-a su unaprjeđenje regulacije tržišta elektroničkih komunikacija te željezničkih i poštanskih usluga, podržavanje rasta ulaganja i inovacija u tržišta, učinkovita uporaba ograničenih resursa, ubrzani rast širokopojasnih usluga, velika ponude komunikacijskih, željezničkih i poštanskih usluga, zaštita i informiranje korisnika, izgradnja učinkovitog i sveobuhvatnog informacijskog sustava, određivanje i ugradnja učinkovitih procesa te stjecanje multidisciplinarnih stručnosti i znanja u području reguliranja tržišta.