Preskočite na glavni sadržaj
HR
Vijesti

HAKOM: U tržište elektroničkih komunikacija prošle godine uloženo više od dvije i pol milijarde kuna

PRIOPĆENJE ZA MEDIJE

Tijekom 2015. operatori su na tržištu elektroničkih komunikacija u Republici Hrvatskoj nastavili investirati u razvoj infrastrukture, napredne tehnologije i inovativne usluge. Prihodi od tradicionalnih govornih usluga, u skladu s očekivanjima, i dalje su u padu.
 
ZAGREB, 3. ožujka 2016. – Kao rezultat ulaganja operatora na tržištu elektroničkih komunikacija, u ukupnom iznosu većem od dvije i pol milijarde kuna, tj. izravnim ulaganjima u materijalnu imovinu s preko 1,7 milijardi kuna, što se odnosilo i na nadogradnju i modernizaciju mreža u proteklom razdoblju, u prosincu 2015. zabilježeno je oko 26 posto više NGA priključaka (pristupne mreže nove generacije) u odnosu na lipanj 2015. Rast se očekuje i u narednom razdoblju s obzirom na to da je da je Hrvatski Telekom d.d. najavio izgradnju novih svjetlovodnih mreža te mu je odlukom HAKOM-a dana mogućnost brže modernizacije bakrene pristupne mreže kako bi se krajnjim korisnicima omogućile NGA brzine. Ulaganja u pristupnu mrežu će omogućiti višestruko veće brzine pristupa internetu i daljnji razvoj novih usluga.
 
Iako dostupnost širokopojasnog pristupa internetu svakodnevno raste, zastupljenost širokopojasnih priključaka je neravnomjerna. Na kraju četvrtog tromjesečja 2015. gustoća širokopojasnog pristupa internetu putem nepokretne mreže iznosila je malo više od 23 posto. Najveća gustoća širokopojasnih priključaka zabilježena je u Gradu Zagrebu i iznosila je oko 31,5 posto, što je na razini EU prosjeka. Kako bi se smanjio digitalni jaz između urbanih i ruralnih područja te potaknuo ekonomski razvoj i jačanje društva u cjelini posebno je važno omogućiti razvoj širokopojasnog pristupa internetu u slabije naseljenim i manje razvijenim dijelovima Hrvatske. Na takvim područjima postoji manji poslovni interes operatora za ulaganja u moderne mreže te se Hrvatskoj nudi prilika za gradnju mreža korištenjem sredstava iz razvojnih fondova EU. Smanjenju jaza pridonosi i HAKOM-ov Program potpora, kojim se ciljanim korisnicima iz takvih područja, poput škola i domova zdravlja, omogućava spajanje na širokopojasni internet, uz stvaranje preduvjeta za spajanje i ostalih korisnika.
 
U pokretnoj mreži, zbog izostanka sezonskog efekta u odnosu na prethodno tromjesečje, četvrto tromjesečje 2015. obilježili su pad broja korisnika i prometa. Usporedno, zbog porasta korištenja različitih komunikacijskih servisa kao što su Viber, WhatsApp, Skype i drugih, neprekidno pada i broj poslanih SMS i MMS poruka i to oko 11 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Oko 75 posto stanovnika u Hrvatskoj internetu pristupa putem mobilnih telefona. S obzirom na rast korištenja mobilnog interneta, kao i sve veće potrebe korisnika za većim brzinama prijenosa podataka, nove tehnologije poput LTE-a preduvjet su buduće umreženosti, a time i gospodarskog napretka.
 
Pokazatelji tržišta elektroničkih komunikacija mogu se pronaći  na internetskim stranicama HAKOM-a na poveznici: https://www.hakom.hr/default.aspx?id=60.
 
                                                                                             # # # 
 
Za sve dodatne informacije molimo kontaktirajte:
 
Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM)
Ulica Roberta Frangeša Mihanovića 9
10110 Zagreb
Tel. + 385 (0)1 700 70 07
Fax. + 385 (0)1 700 70 70
 
Novinarski upiti postavljaju se na službenoj web stranici HAKOM-a na adresi: https://www.hakom.hr
 
 
O HAKOM-u:
 
HAKOM (www.hakom.hr) - Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti – osigurava pretpostavke za ravnopravno tržišno natjecanje, stabilan rast i prostor za inovacije na tržištima elektroničkih komunikacija te poštanskih i željezničkih usluga. HAKOM štiti interese korisnika i osigurava mogućnost izbora usluga po prihvatljivim cijenama, određuje održive konkurentne uvjete operatorima, davateljima poštanskih usluga i željezničkim prijevoznicima uz pravedne uvjete za povrat ulaganja te pruža podršku ekonomskom rastu, javnim uslugama i kakvoći života u RH primjenom suvremenih tehnologija. Strateški ciljevi HAKOM-a su unaprjeđenje regulacije tržišta elektroničkih komunikacija te željezničkih i poštanskih usluga, podržavanje rasta ulaganja i inovacija u tržišta, učinkovita uporaba ograničenih resursa, ubrzani rast širokopojasnih usluga, velika ponude komunikacijskih, željezničkih i poštanskih usluga, zaštita i informiranje korisnika, izgradnja učinkovitog i sveobuhvatnog informacijskog sustava, određivanje i ugradnja učinkovitih procesa te stjecanje multidisciplinarnih stručnosti i znanja u području reguliranja tržišta.