Preskočite na glavni sadržaj
HR
Vijesti

Na tržištu elektroničkih komunikacija rastu prihodi i ulaganja u mreže velikog kapaciteta

Nastavljen je rast broja širokopojasnih priključaka na svjetlovodnim tehnologijama, a i strani su državljani u RH ovoga ljeta telefonirali više nego lani.

ZAGREB, 19. rujna 2024. - Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) objavila je najnovije tržišne pokazatelje za elektroničke komunikacije za drugo tromjesečje 2024. godine. Ukupni prihodi na tržištu u prvoj polovici ove godine iznosili su 879,8 milijuna eura, što predstavlja porast od 7,55 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine. U istom razdoblju prihodi od usluga putem pokretnih mreža porasli su za 8,42 posto, dok su prihodi od usluga putem nepokretnih mreža viši za gotovo šest posto.

Ulaganja u infrastrukturu

Tijekom prve polovice 2024. zabilježen je značajan rast ulaganja u materijalnu imovinu, posebno u mreže vrlo velikog kapaciteta (VHCN). Ukupna ulaganja u ovu infrastrukturu iznosila su preko 50 milijuna eura, čime je omogućeno širenje naprednih svjetlovodnih tehnologija te povećanje kapaciteta i brzina internetskih priključaka.

Priključci i migracija na svjetlovodne mreže

U drugom tromjesečju 2024. nastavljen je snažan trend migracije korisnika s bakrene na svjetlovodnu infrastrukturu. Broj internetskih priključaka na svjetlovodnim tehnologijama porastao je za 81.230 priključaka, dok je broj priključaka na bakrenoj infrastrukturi smanjen za 50.482 priključaka u usporedbi s istim razdobljem prošle godine. Udio VHCN priključaka sada iznosi 41,89 posto, dok je udio priključaka s brzinama većim od 100 Mbit/s povećan na 43,66 posto.

Naplatna televizija

Na tržištu naplatne televizije u odnosu na drugo tromjesečje 2023. zabilježen je rast broja priključaka i prihoda. Najveći porast ostvarili su priključci putem vlastite OTT usluge, sa stopom rasta od 81,03 posto, dok su prihodi od ovih usluga porasli za značajnih 113,44 posto. I dalje prevladavaju priključci putem IPTV tehnologije s udjelom od 53 posto, dok su ostali udjeli relativno stabilni: kabelska televizija (14,49 posto), satelitska televizija (13,27 posto), zemaljska naplatna televizija (10,01 posto) te vlastite OTT usluge (9,22 posto).

Roaming

U drugom tromjesečju 2024., trajanje poziva stranih državljana putem nacionalnih mreža poraslo je za gotovo 10 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine.

Podaci s tržišta dostupni su na mrežnoj stranici HAKOM-a putem poveznice.

Za sve dodatne informacije molimo kontaktirajte:

Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM)

Novinarski upiti postavljaju se na službenoj web stranici HAKOM-a na adresi: www.hakom.hr

O Hakom-u

HAKOM - Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti – osigurava pretpostavke za ravnopravno tržišno natjecanje, stabilan rast i prostor za inovacije na tržištima elektroničkih komunikacija te poštanskih i željezničkih usluga. HAKOM štiti interese korisnika i osigurava mogućnost izbora usluga po prihvatljivim cijenama, određuje održive konkurentne uvjete operatorima, davateljima poštanskih usluga i željezničkim prijevoznicima uz pravedne uvjete za povrat ulaganja te pruža podršku ekonomskom rastu, javnim uslugama i kakvoći života u RH primjenom suvremenih tehnologija. Strateški ciljevi HAKOM-a su unaprjeđenje regulacije tržišta elektroničkih komunikacija te željezničkih i poštanskih usluga, podržavanje rasta ulaganja i inovacija u tržišta, učinkovita uporaba ograničenih resursa, ubrzani rast širokopojasnih usluga, velika ponude komunikacijskih, željezničkih i poštanskih usluga, zaštita i informiranje korisnika, izgradnja učinkovitog i sveobuhvatnog informacijskog sustava, određivanje i ugradnja učinkovitih procesa te stjecanje multidisciplinarnih stručnosti i znanja u području reguliranja tržišta.