Preskočite na glavni sadržaj
HR
Vijesti

Na WRC-u donijete odluke o budućoj namjeni radiofrekvencijskog spektra

PRIOPĆENJE ZA MEDIJE
 
U Ženevi je završena Svjetska radiokomunikacijska konferencija (WRC-15) na kojoj se odlučivalo o važnim temama u svezi korištenja radiofrekvencijskih pojaseva za različite službe, od radiodifuzije i mreža pokretnih komunikacija do satelitskog spektra potrebnog za upravljanje bespilotnim letjelicama.
 
ZAGREB, 30. studenoga 2015. – Održavanjem posljednje plenarne sjednice i potpisivanjem završnih akata, u petak 27. studenoga 2015., završena je Svjetska radiokomunikacijska konferencija (WRC-15), koja se protekla četiri tjedna održavala u Ženevi, a u čijem su radu sudjelovali i stručnjaci Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM-a). WRC je najznačajniji svjetski skup iz područja radiokomunikacija na kojem se donose izmjene radijskih propisa i utvrđuje tablica namjene radiofrekvencijskog spektra na svjetskoj razini, a što je izuzetno važno zbog globalnog usklađivanja radiofrekvencijskog spektra. Na Konferenciji je sudjelovalo preko 3800 delegata iz cijelog svijeta, a odlučivalo se o 20-ak tema u svezi korištenja radiofrekvencijskih pojaseva za različite službe, od radiodifuzije i mreža pokretnih komunikacija do satelitskog spektra potrebnog za upravljanje bespilotnim letjelicama.
 
Jedna od značajnijih tema odnosila se na uvođenje sustava automatskog praćenja zrakoplova (Global Flight Tracking – GFT), a što je potaknuto zrakoplovnim nesrećama Air France-a 2009. i Malaysia Airlinesa 2014. Kao rezultat dogovora među državama, frekvencijski spektar 1087,7-1092,3 MHz namijenjen je za zrakoplovnu pokretnu satelitsku službu (Zemlja-svemir) za satelitski prijam ADS-B emisija (Automatic Dependent Surveillance-Broadcast) sa zrakoplova, a u skladu sa standardima Međunarodne organizacije za civilno zrakoplovstvo (ICAO).
 
Najviše rasprave izazvala je planirana dodjela novih frekvencijskih pojaseva za širokopojasne mreže pokretnih komunikacija i digitalnu dividendu. Donji dio radiodifuzijskog UHF pojasa (470 - 694 MHz) u Regiji 1 (Europa, Afrika, Srednji istok zapadno od Perzijskog zaljeva, uključujući Irak, države bivšeg Sovjetskog Saveza i Mongolija) ostao je namijenjen isključivo za televiziju, što osigurava regulatornu sigurnost za daljnja ulaganja i razvoj audiovizualnih usluga i elektroničkih medija.
 
Kao granica za digitalnu dividendu utvrđena je frekvencija 694 MHz, čime je potvrđena dodjela  frekvencijskog pojasa 694 - 862 MHz za razvoj 4G mreža. Dodatno je L pojas (1427-1525 MHz) namijenjen za širokopojasne mreže pokretnih komunikacija na svjetskoj razini, kao i C pojas (3400-3600 MHz), koji je usklađen za korištenje mobilnih IMT usluga. Svjetskim usklađivanjem dodatnih frekvencijskih pojaseva za širokopojasne mreže pokretnih komunikacija stvoreni su tehnički preduvjeti za uvođenje dodatnih usluga i povećanje brzina mobilnih mreža.
 
Za sustave javne zaštite i izvanredne situacije (Public Protection and Disaster Relief – PPDR) usklađen je pojas 694-894 MHz u svim regijama.
Tema koja je također izazvala raspravu bilo je pitanje satelitskog upravljanja bespilotnim letjelicama (dronovima) na velikim udaljenostima, za koje su na koncu dodijeljeni frekvencijski pojasevi u 12, 14, 20 i 30 GHz.
 
Za RH je dodatno bila važna namjena frekvencijskog pojasa 1715-1800 kHz za amatersku i frekvencijskog pojasa 47-68 MHz za pokretnu službu, kako bi RH uskladila svoje potrebe u okviru Radijskih propisa.
 
Osim toga, Direktor radiokomunikacijskog ureda g. Francois Rancy je izvijestio Konferenciju o poduzetim aktivnostima u svezi uklanjanja talijanskih smetnji susjednim zemljama. Hrvatsko izaslanstvo je istaknulo kako, kao i ostale susjedne zemlje, RH ima puno problema sa TV i FM smetnjama koje dolaze iz Italije, od odašiljača koji nisu dio međunarodnog plana i nisu međunarodno usklađeni. RH je podržala dosadašnje aktivnosti ITU-a i Direktora Radiokomunikacijskog ureda (BR-a), koje se u svakom slučaju trebaju nastaviti. Isto tako, hrvatska strana zatražila je od Italije da u suradnji sa susjednim zemljama nastavi s aktivnostima koje će dovesti do čim bržeg i trajnog uklanjanja smetnji.
 
Konferencija je odredila i teme za naredne svjetske konferencije koje će se održati 2019. i 2023., kada će se, između ostalog, razmatrati dodjela dodatnih pojaseva za 5G mreže.
 
 
                                                                                               # # #
 
 
Za sve dodatne informacije molimo kontaktirajte:
 
Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM)
Ulica Roberta Frangeša Mihanovića 9
10110 Zagreb
Tel. + 385 (0)1 700 70 07
Fax. + 385 (0)1 700 70 70
 
Novinarski upiti postavljaju se na službenoj web stranici HAKOM-a na adresi: https://www.hakom.hr
 
 
O HAKOM-u:
 
HAKOM (www.hakom.hr) - Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti – osigurava pretpostavke za ravnopravno tržišno natjecanje, stabilan rast i prostor za inovacije na tržištima elektroničkih komunikacija te poštanskih i željezničkih usluga. HAKOM štiti interese korisnika i osigurava mogućnost izbora usluga po prihvatljivim cijenama, određuje održive konkurentne uvjete operatorima, davateljima poštanskih usluga i željezničkim prijevoznicima uz pravedne uvjete za povrat ulaganja te pruža podršku ekonomskom rastu, javnim uslugama i kakvoći života u RH primjenom suvremenih tehnologija. Strateški ciljevi HAKOM-a su unaprjeđenje regulacije tržišta elektroničkih komunikacija te željezničkih i poštanskih usluga, podržavanje rasta ulaganja i inovacija u tržišta, učinkovita uporaba ograničenih resursa, ubrzani rast širokopojasnih usluga, velika ponude komunikacijskih, željezničkih i poštanskih usluga, zaštita i informiranje korisnika, izgradnja učinkovitog i sveobuhvatnog informacijskog sustava, određivanje i ugradnja učinkovitih procesa te stjecanje multidisciplinarnih stručnosti i znanja u području reguliranja tržišta.