Preskočite na glavni sadržaj
HR
Vijesti

Objavljen novi Pravilnik o radijskoj opremi

VIJEST
  
Od 13. lipnja 2016. radijska oprema koja će se stavljati na tržište mora udovoljavati zahtjevima novog Pravilnika o radijskoj opremi.
 
ZAGREB, 31. svibnja 2016. – Objavljen je novi Pravilnik o radijskoj opremi (˝Narodne novine˝ br. 49/16), koji stupa na snagu 13. lipnja 2016., a koji nasljeđuje Pravilnik o RiTT opremi. Osnovni principi sukladnosti radijske opreme ostaju slični dosadašnjima i oprema mora udovoljavati zahtjevima sigurnosti korisnika, zaštite zdravlja, EMC-a, učinkovite uporabe radiofrekvencijskog spektra i dodatnim zahtjevima koje može postaviti Europska komisija. Usklađene norme daju pretpostavku sukladnosti s bitnim zahtjevima i ocjenjivanje sukladnosti prati sljedeće postupke: unutarnja kontrola proizvodnje, ispitivanje tipa ili potpuno osiguranje kakvoće.
 
Pravilnik sadrži izmjene u područje primjene, odnosno žičana telekomunikacijska terminalna oprema više nije pod opsegom Pravilnika, dok prijamnici namijenjeni isključivo za prijam televizije i radija jesu. Jasnije su propisane odgovornosti i obveze za proizvođače, ovlaštene zastupnike, uvoznike i distributere. Neke administrativne obveze su uklonjene što će im smanjiti organizacijske troškove. Svaki gospodarski subjekt mora moći utvrditi tko im opremu dobavlja i kome su je prodali. Proizvođač ima dodatnu opciju sastavljanja jednostavnije EU Izjave o sukladnosti. Za istaknuti je da je u zahtjevima, kojima radijska oprema mora udovoljavati, dana mogućnost da će u budućnosti mobiteli i drugi prijenosni uređaji morati biti kompatibilni s jedinstvenim punjačem.
 
Uloga HAKOM-a ostaje ista, pa će tako HAKOM i dalje nastaviti obavljati inspekcijski nadzor opreme koja se već nalazi na tržištu. Inspekcijski nadzor će, kao i do sada, obavljati nadležni inspektor elektroničkih komunikacija. Mjere zaštite u novom pravilniku su pooštrene, u skladu s odredbama mjerodavne Direktive, s obvezama sljedivosti opreme u lancu nabave, ispitivanja uzorka radi zaštite sigurnosti i zdravlja krajnjih korisnika i registracije pritužbi i povlačenja opreme.
 
Pravilnik je na temelju Zakona o tehničkim zahtjevima za proizvode i ocjeni sukladnosti, donijelo Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture radi potpunog usklađivanja sa odredbama Direktive 2014/53/EU, kojom su propisani zahtjevi za stavljanje na raspolaganje na tržištu i stavljanje u pogon radijske opreme u Europskoj Uniji.
 
Novi pravilnik o radijskoj opremi dostupan je putem internetskih stranica ˝Narodnih novina˝, na poveznici http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2016_05_49_1322.html.
  
                                                                                              # # #
 
Za sve dodatne informacije molimo kontaktirajte:
 
Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM)
Ulica Roberta Frangeša Mihanovića 9
10110 Zagreb
Tel. + 385 (0)1 700 70 07
Fax. + 385 (0)1 700 70 70
 
Novinarski upiti postavljaju se na službenoj web stranici HAKOM-a na adresi: http://www.hakom.hr
Za postavljanje pitanja potrebna je registracija.
 
 
O HAKOM-u:
 
HAKOM (www.hakom.hr) - Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti – osigurava pretpostavke za ravnopravno tržišno natjecanje, stabilan rast i prostor za inovacije na tržištima elektroničkih komunikacija te poštanskih i željezničkih usluga. HAKOM štiti interese korisnika i osigurava mogućnost izbora usluga po prihvatljivim cijenama, određuje održive konkurentne uvjete operatorima, davateljima poštanskih usluga i željezničkim prijevoznicima uz pravedne uvjete za povrat ulaganja te pruža podršku ekonomskom rastu, javnim uslugama i kakvoći života u RH primjenom suvremenih tehnologija. Strateški ciljevi HAKOM-a su unaprjeđenje regulacije tržišta elektroničkih komunikacija te željezničkih i poštanskih usluga, podržavanje rasta ulaganja i inovacija u tržišta, učinkovita uporaba ograničenih resursa, ubrzani rast širokopojasnih usluga, velika ponude komunikacijskih, željezničkih i poštanskih usluga, zaštita i informiranje korisnika, izgradnja učinkovitog i sveobuhvatnog informacijskog sustava, određivanje i ugradnja učinkovitih procesa te stjecanje multidisciplinarnih stručnosti i znanja u području reguliranja tržišta.