Preskočite na glavni sadržaj
HR
Vijesti

Od 1. siječnja minimalna brzina prijenosa podataka iznosit će najmanje 4 Mbit/s, socijalno ugroženi građani imat će 50% jeftiniji internet i više od 50% povoljniju telefonsku uslugu

PRIOPĆENJE ZA MEDIJE

Prvog dana 2020. stupa na snagu izmjena Pravilnika o univerzalnim uslugama u elektroničkim komunikacijama, prema kojoj je HT d.d., kao operator univerzalne usluge, obvezan omogućiti fizičkim i pravnim osobama brzinu prijenosa podataka od najmanje 4 Mbit/s, po cijenama na koje je HAKOM ove srijede, 27. studenoga, dao prethodno odobrenje. 
 
ZAGREB, 27. studenoga 2019. – Posebni maloprodajni paket brzine prijenosa podataka od najmanje 4 Mbit/s bit će dostupan svim korisnicima koji nemaju tehničku mogućnost korištenja standardnih paketa ponuđenih na tržištu od 1. siječnja 2020. Socijalno ugrožena skupina krajnjih korisnika, osim minimalno dostupne brzine prijenosa od 4Mbit/s (paket MAXnet mini), imat će i pravo popusta od 50% na isti, 50% popusta na naknadu za opciju neograničenog prometa te više od 50% popusta za javnu telefonsku uslugu korištenjem posebnog paketa HALOSuper 30, i to sve bez ugovorne obveze na 24 mjeseca. Na postojeće korisnike posebnog maloprodajnog paketa univerzalne usluge MAXnet mini od najmanje 1Mbit/s primjenjuju se postojeće cijene i uvjeti sve do podnošenja zahtjeva za paket od najmanje 4 Mbit/s.
 
Nova korisnička prava vrijede od 1. siječnja 2020., kada stupa na snagu izmjena Pravilnika o univerzalnim uslugama u elektroničkim komunikacijama, prema kojoj je Hrvatski Telekom d.d. (HT), kao operator univerzalne usluge, obvezan omogućiti fizičkim i pravnim osobama brzinu prijenosa podataka od najmanje 4 Mbit/s, po cijenama na koje je Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) danas dala prethodno odobrenje. Detalji ove odluke HAKOM-a dostupni su na poveznici.
 
Posebni maloprodajni paket brzine prijenosa podataka od najmanje 4 Mbit/s HT je obvezan na zahtjev omogućiti svakom krajnjem korisniku na području RH na nepokretnoj lokaciji, kojemu u trenutku podnošenja zahtjeva HT, kao operator univerzalne usluge, ne može omogućiti neki od standardnih paketa iz njegove ponude. Navedeni paket HT je obvezan omogućiti i socijalno ugroženoj skupini krajnjih korisnika, s popustom od 50%, bez obzira ima li mogućnost korisniku pružiti neki od standardnih paketa. Preostali popusti i pogodnosti, namijenjeni osobama s invaliditetom i drugim posebnim kategorijama krajnjih korisnika, također su definirani odlukom.
 
S obzirom kako do 31. prosinca 2019. osnovna brzina prijenosa podataka iznosi najmanje 1 Mbit/s, na postojeće krajnje korisnike posebnog maloprodajnog paketa univerzalne usluge MAXnet mini, koji su sklopili ugovor za uslugu zaključno s danom 31. prosinca 2019., i dalje se primjenjuju cijene i uvjeti koji su vrijedili u trenutku potpisa ugovora, sve do podnošenja zahtjeva za brzinu od najmanje 4 Mbit/s. Napominjemo kako je HT obvezan uvjete i cijene univerzalne usluge objaviti na svojoj početnoj internetskoj stranici te se upućuje korisnike postojećih paketa univerzalne usluge pristupa internetu da imaju pravo ostvariti veću brzinu pristupa internetu temeljem posebnog pisanog zahtjeva.
 
Podsjetimo, univerzalne usluge predstavljaju osnovne usluge u elektroničkim komunikacijama koje moraju biti dostupne svim krajnjim korisnicima usluga po pristupačnoj cijeni na cijelom području RH, na temelju razumnog zahtjeva krajnjeg korisnika, neovisno o njihovoj zemljopisnoj lokaciji. Opseg usluga koje se smatraju univerzalnim uključuje pristup javnoj komunikacijskoj mreži i telefonskim uslugama na nepokretnoj lokaciji te djelotvoran pristup internetu, postavljanje javnih telefonskih govornica, posebne cjenovne sustave prilagođene potrebama socijalno ugroženih skupina korisnika te posebne mjere za osobe s invaliditetom.

Za sve dodatne informacije molimo kontaktirajte:

Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM)

Novinarski upiti postavljaju se na službenoj web stranici HAKOM-a na adresi: www.hakom.hr

O Hakom-u

HAKOM - Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti – osigurava pretpostavke za ravnopravno tržišno natjecanje, stabilan rast i prostor za inovacije na tržištima elektroničkih komunikacija te poštanskih i željezničkih usluga. HAKOM štiti interese korisnika i osigurava mogućnost izbora usluga po prihvatljivim cijenama, određuje održive konkurentne uvjete operatorima, davateljima poštanskih usluga i željezničkim prijevoznicima uz pravedne uvjete za povrat ulaganja te pruža podršku ekonomskom rastu, javnim uslugama i kakvoći života u RH primjenom suvremenih tehnologija. Strateški ciljevi HAKOM-a su unaprjeđenje regulacije tržišta elektroničkih komunikacija te željezničkih i poštanskih usluga, podržavanje rasta ulaganja i inovacija u tržišta, učinkovita uporaba ograničenih resursa, ubrzani rast širokopojasnih usluga, velika ponude komunikacijskih, željezničkih i poštanskih usluga, zaštita i informiranje korisnika, izgradnja učinkovitog i sveobuhvatnog informacijskog sustava, određivanje i ugradnja učinkovitih procesa te stjecanje multidisciplinarnih stručnosti i znanja u području reguliranja tržišta.