Preskočite na glavni sadržaj
HR
Vijesti

Održan okrugli stol „Prednosti uvođenja 5G mreža u RH“

VIJEST

U Opatiji održan okrugli stol o prednostima uvođenja 5G mreža, mogućoj primjeni i utjecaju na gospodarski rast
.
 
Zagreb, 22. svibnja 2019. - U Opatiji je održan okrugli stol „Prednosti uvođenja 5G mreža u RH“ u sklopu 42. međunarodnog skupa za informacijsku i komunikacijsku tehnologiju, elektroniku i mikroelektroniku, MIPRO 2019. Skup je bio prilika istaknuti prednosti i potaknuti razvoj usluga i različitih primjena 5G tehnologije, a neke od primjena u različitim granama industrije, kao što su turizam, zdravstvo, edukacija, promet i transport te proizvodna industrija, predstavili su Ericsson Nikola Tesla, Nokia, Spectre, Silver Monitor i Fakultet prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu. HAKOM je ovom prilikom imao ulogu i panelista i moderatora.
 
Primjene 5G tehnologije u edukaciji i medicini istaknule su se kao one koje bi podigle kvalitetu života u Hrvatskoj, dok su primjene u prometu i transportu istaknute kao važne za podizanje sigurnosti prometa, ali i kao poticaj razvoju drugih grana gospodarstva, primjerice turizma. Zaključeno je kako uvođenje 5G mreža donosi značajne prednosti za razvoj gospodarstva, kao i nove mogućnosti suradnje različitih grana gospodarstva kako bi se kreirali novi proizvodi i usluge.
 
Posebni gost okruglog stola bio je g. Eric Gaudillat iz Europske komisije koji je prezentirao neke od mogućnosti financiranja 5G projekata kroz CEF2 fondove.
 
Više o „Prednosti uvođenja 5G mreža u RH“ i MIPRO 2019 može se naći na poveznici.

Za sve dodatne informacije molimo kontaktirajte:

Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM)

Novinarski upiti postavljaju se na službenoj web stranici HAKOM-a na adresi: www.hakom.hr

O Hakom-u

HAKOM - Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti – osigurava pretpostavke za ravnopravno tržišno natjecanje, stabilan rast i prostor za inovacije na tržištima elektroničkih komunikacija te poštanskih i željezničkih usluga. HAKOM štiti interese korisnika i osigurava mogućnost izbora usluga po prihvatljivim cijenama, određuje održive konkurentne uvjete operatorima, davateljima poštanskih usluga i željezničkim prijevoznicima uz pravedne uvjete za povrat ulaganja te pruža podršku ekonomskom rastu, javnim uslugama i kakvoći života u RH primjenom suvremenih tehnologija. Strateški ciljevi HAKOM-a su unaprjeđenje regulacije tržišta elektroničkih komunikacija te željezničkih i poštanskih usluga, podržavanje rasta ulaganja i inovacija u tržišta, učinkovita uporaba ograničenih resursa, ubrzani rast širokopojasnih usluga, velika ponude komunikacijskih, željezničkih i poštanskih usluga, zaštita i informiranje korisnika, izgradnja učinkovitog i sveobuhvatnog informacijskog sustava, određivanje i ugradnja učinkovitih procesa te stjecanje multidisciplinarnih stručnosti i znanja u području reguliranja tržišta.