Preskočite na glavni sadržaj
HR
Vijesti

Otvoren 39. Međunarodni skup za informacijsku i komunikacijsku tehnologiju, elektroniku i mikroelektroniku (MIPRO 2016)

VIJEST
 
Skup je otvorio pomoćnik ministra pomorstva, prometa i infrastrukture, gospodin Jure Šarić. HAKOM je u sklopu MIPRO-a održao okrugli stol na temu „Financiranje izgradnje mreža za širokopojasni pristup gdje ne postoji komercijalni interes korištenjem Europskih strukturnih i investicijskih fondova“ te „3. Forum o budućnosti UHF pojasa – digitalna zemaljska televizija i druga digitalna dividenda“.
 
ZAGREB, 1. lipnja 2016. – Ove srijede, 1. lipnja 2016., u Opatiji je otvoren 39. Međunarodni skup za informacijsku i komunikacijsku tehnologiju, elektroniku i mikroelektroniku (MIPRO 2016). Skup, koji je okupio oko 1200 sudionika i na kojemu će biti predstavljeno preko 400 znanstvenih radova, otvorio je pomoćnik ministra pomorstva, prometa i infrastrukture, gospodin Jure Šarić.
 
U utorak, 31. svibnja, u Grand hotelu Adriatic u Opatiji, u sklopu MIPRO-a, Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) organizirala je okrugli stol na temu „Financiranje izgradnje mreža za širokopojasni pristup gdje ne postoji komercijalni interes korištenjem Europskih strukturnih i investicijskih fondova“. Na okruglom stolu pojašnjeni su procesi i postupci nužni za prijavu projekata izgradnje širokopojasne infrastrukture te su predstavnicima lokalne i regionalne samouprave date upute komu se mogu obratiti te na koji način mogu zatražiti pomoć i dobiti objašnjenja vezano uz njihove projekte. Predstavljeno je i trenutno stanje u svezi ispunjenja preduvjeta za povlačenje sredstava iz EU fondova. Predstavnici HAKOM-a na okruglom stolu bili su dr. sc. Ana Katalinić Mucalo, kao moderator, te mr. sc. Mislav Hebel i mr. sc. Josip Šajnović, kao sudionici okruglog stola.
 
Osim toga, HAKOM je organizirao i „3. Forum o budućnosti UHF pojasa – digitalna zemaljska televizija i druga digitalna dividenda“, kroz koji su HAKOM-ovi stručnjaci pojasnili strateške odrednice i ključne odluke u okviru Strategije prelaska digitalne zemaljske televizije na sustav DVB-T2 i dodjele frekvencijskog pojasa od 700 MHz te se informiralo zainteresirane o planiranim aktivnostima i aktivnostima koje su u tijeku, a također se potaknula rasprava o potencijalu za mreže pokretnih komunikacija. Predstavnici HAKOM-a na forumu bili su mr. sc. Ana Katalinić Mucalo kao moderator, te Gordan Šimac, dipl. ing, kao sudionik okruglog stola.
 
HAKOM će ove godine biti zastupljen i na Hrvatskom forumu o upravljanju Internetom (CRO-IGF), u čijem će radu, kao predstavnici HAKOM-a, sudjelovati ravnatelj mr. sc. Mario Weber, predstavnik Republike Hrvatske u Future Internet Forumu pri Europskoj komisiji, i viši stručnjak za komunikacijske usluge Velimir Švedek, dipl. ing. el., predstavnik HAKOM-a u organizacijskom odboru CRO-IGF-a. Ravnatelj HAKOM-a, mr. sc. Mario Weber održati će i prezentaciju na temu ˝Securtiy challenges of the Internet of Things˝ u sklopu savjetovanja za područje telekomunikacija.
 
Više informacija o MIPRO 2016 može se pronaći putem poveznice  http://www.mipro.hr/MIPRO2016/ELink.aspx

Prezentacije
  • Ivančica Urh MPPI - Nacionalni NGN plan (pdf)
  • Krešo Antonović MPPI - Strategija prelaska digitalne zemaljske televizije na sustav DVB-T2 i dodjele frekvencijskog pojasa od 700 MHz (pdf)
!!!xGALERIJAx!!!
                                                                                              # # #
 
Za sve dodatne informacije molimo kontaktirajte:
 
Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM)
Ulica Roberta Frangeša Mihanovića 9
10110 Zagreb
Tel. + 385 (0)1 700 70 07
Fax. + 385 (0)1 700 70 70
 
Novinarski upiti postavljaju se na službenoj web stranici HAKOM-a na adresi: http://www.hakom.hr
Za postavljanje pitanja potrebna je registracija.
 
 
O HAKOM-u:
 
HAKOM (www.hakom.hr) - Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti – osigurava pretpostavke za ravnopravno tržišno natjecanje, stabilan rast i prostor za inovacije na tržištima elektroničkih komunikacija te poštanskih i željezničkih usluga. HAKOM štiti interese korisnika i osigurava mogućnost izbora usluga po prihvatljivim cijenama, određuje održive konkurentne uvjete operatorima, davateljima poštanskih usluga i željezničkim prijevoznicima uz pravedne uvjete za povrat ulaganja te pruža podršku ekonomskom rastu, javnim uslugama i kakvoći života u RH primjenom suvremenih tehnologija. Strateški ciljevi HAKOM-a su unaprjeđenje regulacije tržišta elektroničkih komunikacija te željezničkih i poštanskih usluga, podržavanje rasta ulaganja i inovacija u tržišta, učinkovita uporaba ograničenih resursa, ubrzani rast širokopojasnih usluga, velika ponude komunikacijskih, željezničkih i poštanskih usluga, zaštita i informiranje korisnika, izgradnja učinkovitog i sveobuhvatnog informacijskog sustava, određivanje i ugradnja učinkovitih procesa te stjecanje multidisciplinarnih stručnosti i znanja u području reguliranja tržišta.