Preskočite na glavni sadržaj
HR
Vijesti

Predstavljena knjiga ˝Hrvatska prirodna bogatstva – zaštita i odgovorni razvoj˝

VIJEST

U izradi knjige, koja je temelj promišljanja budućnosti i razvoja Hrvatske, sudjelovalo je 46 vrhunskih znanstvenika i stručnjaka, među kojima i predsjednik Vijeća HAKOM-a dr. sc. Dražen Lučić. 


ZAGREB, 1. prosinca 2016. - Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU) i njen Odbor za zaštitu dobara od nacionalnog interesa predstavili su knjigu ˝Hrvatska prirodna bogatstva – zaštita i odgovorni razvoj˝. Knjiga o kojoj su govorili akademik Velimir Neidhardt, glavni urednik i akademik Mirko Zelić, urednik, predstavljena je u srijedu, 30. studenoga, u Palači Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, a uvodnu riječ održao je akademik Zvonko Kusić, predsjednik HAZU. U izradi ovog djela, sudjelovalo je 46 vrhunskih znanstvenika i stručnjaka, a njeno izdavanje pomogli su Zaklada Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti i Grad Zagreb.

Knjiga ˝Hrvatska prirodna bogatstva˝ podijeljena je u sedam poglavlja:  energente, odnosno primarnu energiju, pitke i površinske vode, metalne i nemetalne sirovine, šume i šumsko zemljište, poljoprivredu i poljoprivredno zemljište, prometnu, digitalnu i energetsku infrastrukturu te ekonomiku, odnosno racionalno gospodarenje prirodnim bogatstvima. U izradi ovog vrijednog djela sudjelovao je i predsjednik Vijeća Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM-a) dr. sc. Dražen Lučić, koji je jedan od trojice autora dijela posvećenog "Digitalnoj Hrvatskoj", a u prirodna bogatstva Lijepe naše uključene su i željezničke pruge. Knjiga je značajna za HAKOM, kao i za tržišta koja HAKOM regulira, budući kako HAKOM kao nacionalno regulatorno tijelo upravlja i nadzire dio tog bogatstva, uključujući radiofrekvencijski spektar, adrese i brojeve te elektroničku komunikacijsku infrastrukturu i željezničku infrastrukturu.

Knjiga ˝Hrvatska prirodna bogatstva˝ temelj je promišljanja budućnosti i razvoja Hrvatske, a tijekom 2017. bit će objavljena i knjiga s popisom hrvatskih kulturnih dobara  koja će obuhvatiti prirodne krajobraze, kulturne krajolike, kulturno-povijesne svete krajolike, arheologiju, ruralne etnološke cjeline, urbane kulturne cjeline i spomenike svjetske baštine, prirodne kulturne itinerere, materijalnu i nematerijalnu kulturnu baštinu, hrvatski jezik, stanovništvo, kao i odgoj, naobrazbu, znanost, umjetnost te etičke i bioetičke vrijednosti.
!!!xGALERIJAx!!!
                                                                                             # # #

 
Za sve dodatne informacije molimo kontaktirajte:
 
Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM)
Ulica Roberta Frangeša Mihanovića 9
10110 Zagreb
Tel. + 385 (0)1 700 70 07
Fax. + 385 (0)1 700 70 70
 
Novinarski upiti postavljaju se na službenoj web stranici HAKOM-a na adresi: http://www.hakom.hr
 
 
 
O HAKOM-u:
 
HAKOM (www.hakom.hr) - Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti – osigurava pretpostavke za ravnopravno tržišno natjecanje, stabilan rast i prostor za inovacije na tržištima elektroničkih komunikacija te poštanskih i željezničkih usluga. HAKOM štiti interese korisnika i osigurava mogućnost izbora usluga po prihvatljivim cijenama, određuje održive konkurentne uvjete operatorima, davateljima poštanskih usluga i željezničkim prijevoznicima uz pravedne uvjete za povrat ulaganja te pruža podršku ekonomskom rastu, javnim uslugama i kakvoći života u RH primjenom suvremenih tehnologija. Strateški ciljevi HAKOM-a su unaprjeđenje regulacije tržišta elektroničkih komunikacija te željezničkih i poštanskih usluga, podržavanje rasta ulaganja i inovacija u tržišta, učinkovita uporaba ograničenih resursa, ubrzani rast širokopojasnih usluga, velika ponude komunikacijskih, željezničkih i poštanskih usluga, zaštita i informiranje korisnika, izgradnja učinkovitog i sveobuhvatnog informacijskog sustava, određivanje i ugradnja učinkovitih procesa te stjecanje multidisciplinarnih stručnosti i znanja u području reguliranja tržišta.