Preskočite na glavni sadržaj
HR
Vijesti

Svjetska radiokomunikacijska konferencija 2023 (WRC23)

Konferencija je uspješno završena, a Republika Hrvatska osigurala je vrijedan resurs upisom orbitalne pozicije u Plan za nepokretnu satelitsku službu, odnosno za geostacionarne satelite u Zemljinoj orbiti.
 
Zagreb, 20. prosinca 2023. - Potpisivanjem Završnih odredbi (Final acts) 15. prosinca 2023., nakon četiri tjedna intenzivnih pregovora, završena je Svjetska radiokomunikacijska konferencija 2023 (WRC23) u Dubaiju, UAE. WRC23 je odlučivao o čitavom nizu tema vezanih uz upravljanje i namjenu radiofrekvencijskog spektra i upravljanje satelitskim orbitama, a RH je na ovoj konfernciji, između ostaloga, osigurala svoje pravo na geostacionarnu poziciju u FFS planu za nepokretnu satelitsku službu.
 
Međunarodna telekomunikacijska unija (ITU) u pravilu svake 4 godine organitzira Svjetske radiokomunikacijske konferencije na kojima se odlučuje o unaprijed dogovorenim temama i gdje se nastoje pomiriti različiti gospodarski i politički interesi pojedinih država, odnosno industrija za čiji je rad nužna uporaba radijskih frekvencija ili satelitskih orbita. Cilj je harmonizirati buduću uporabu radijskih frekvencija na što većem geografskom području tj. na području jedne ili više regija na koje je podijeljen svijet unutar ITU-a.
 
Za Republiku Hrvatsku na WRC23 bile su značajne sljedeće teme:
 
  • Tema 1.2 (AI 1.2) koja se odnosila na identifikaciju pojaseva 3300-3400 MHz (u regiji 1 i 2), 3600-3800 MHz (u regiji 2), 6425-7025 MHz (u regiji 1), 7025-7125 MHz (globalno) i 10-10,5 GHz (u regiji 2) za IMT (International Mobile Telecommunications). Posebno važno bilo je pitanje identifikacije pojaseva 6425-7025 i 7025-7125 MHz za IMT gdje su pojedine države već odlučile namijeniti taj spektar za nelicencirane primjene poput WAS/RLAN-ova (Wireless Access Systems / Radio Local Area Network), te je osim toga bilo potrebno osigurati zaštitu satelitskih nepokretnih veza (FSS). Navedeni pojasevi se u velikom broju zemalja koriste i za mikrovalno povezivanje. Iako je WRC23 odlučio identificirati pojas 6425-7025 MHz u regiji 1 (Europa, Afrika, Rusija) te još par država u regijama 2 i 3 te pojas 7025-7125 MHz u regijama 1 i 3 (Azija, Australija i Pacifik) za IMT, ostaje za vidjeti u narednim godinama što će države unutar Europe i EU odlučiti o korištenju pojasa na lokalnoj razini. Ono što je sigurno, identifikacija pojaseva za IMT daje snažnu poruku mobilnoj industriji da postoji mogućnost harmonizacije ovih pojaseva na velikom dijelu globusa te da intenzivnije krene u razvoj opreme za te pojaseve.
 
  • Unutar teme 1.5 (AI 1.5) bilo je potrebno analizirati postojeće korištenje pojasa frekvencijskog pojasa 470-960 MHz i buduće potrebe za tim spektrom te u skladu s tim razmotriti mogućnosti namjene pojasa 470-694 MHz za pokretnu službu. Rezultati WRC23 su za AI1.5 prilično usuglašeni sa zajedničkim europskim stajalištem (ECP) s kojim je Europa krenula u ovaj WRC23- pojas 470-694 MHz namijenjen je za pokretnu službu na sekundarnoj osnovi indicirajući smjer razvoja korištenja ovog pojasa nakon 2031. Naime, na WRC23 je dogovorena i jedna od tema za WRC31 gdje će se razmatrati moguće unapređenje pokretne službe na primarnu osnovu. Pojas će se barem do tada u većini država Europe koristiti za televizijsku radiodifuziju za što se intenzivno koristi od početaka korištenja televizije. Rezultat WRC23 je i primarna dodjela frekvencijskog pojasa 470-694 MHz za pokretnu službu u arapskim zemljama, a osim toga pokazalo se da se afričke zemlje i Rusija izričito protive bilo kakvoj drugačijoj namjeni i korištenju ovog pojasa, te je tako samo nekolicina afričkih zemalja na WRC23 potpojas 614-694 MHz namijenila za pokretnu službu na sekundarnoj osnovi.
 
  • Tema 10 (AI 10) koja se odnosi na definiranje tema kojima će se baviti naredne Svjetske radiokomunikacijske konferencije (WRC27 i WRC31) rezultirala je definiranjem čitavog niza različitih tema iz svih područja radijskih komunikacija, od lunarnih komunikacija do razmatranja niza pojaseva za potencijalnu identifikaciju za IMT. Upravo je taj dio posebno važan za Europu i Republiku Hrvatsku jer će se u narednom periodu studijama analizirati mogućnost namjene pojaseva 4400-4800 MHz, 7125-7250 MHz i 7725-8400 MHz za IMT što s obzirom na postojeće korisnike ovih pojaseva, Europi i Hrvatskoj nikako ne odgovara. Naglasak će stoga biti na definiranju tehničkih i regulatornih mjera s ciljem zaštite tih postojećih službi u navedenim pojasevima.
 
  • Tema 7, podtema E (AI 7E), Svjetske radiokomunikacijske konferencije, pa tako i WRC23 u sklopu teme 7 razmatra regulatorne procedure vezane uz upravljanje frekvencijskim i orbitalnim resursima u satelitskim komunikacijama. Za nas je na WRC23 bilo posebno važno i uz to povezan upis novih hrvatskih prava na orbitalne i frekvencijske resurse u Plan za nepokretnu satelitsku službu. Naime, Hrvatska je u navedenom Planu do sad imala zajednička prava s državama slijednicama bivše Jugoslavije tj. prava na allotment s oznakom XYU0000. S obzirom na jedinstvenost geostacionarne orbite (GSO), mogućnost dobivanja novih pozicija i frekvencijskih resursa vrlo je ograničena i podliježe dugotrajnim i složenim koordinacijskim dogovorima s drugim planiranim ili radnim satelitskim mrežama. Iz tog razloga smo u sklopu teme 7E, zajedno s još sedam država, pokrenuli postupak izmjena u ITU-R Radijskim propisima, Aneksu 30B s ciljem olakšavanja koordinacijskog postupka državama bez prava u Planu za nepokretnu satelitsku službu. Rezultat WRC23 je za nas povoljan jer su predložene izmjene u velikoj mjeri prihvaćene. Paralelno s tim, a u sklopu iste teme izborili smo i pravo na prijevremeni upis u navedeni Plan (GSO orbita, nepokretne satelitska služba,  pozicija 63°E, frekvencijski resursi u C i Ku pojasevima), a bez u potpunosti završenog koordinacijskog postupka.

Fotogalerija

Za sve dodatne informacije molimo kontaktirajte:

Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM)

Novinarski upiti postavljaju se na službenoj web stranici HAKOM-a na adresi: www.hakom.hr

O Hakom-u

HAKOM - Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti – osigurava pretpostavke za ravnopravno tržišno natjecanje, stabilan rast i prostor za inovacije na tržištima elektroničkih komunikacija te poštanskih i željezničkih usluga. HAKOM štiti interese korisnika i osigurava mogućnost izbora usluga po prihvatljivim cijenama, određuje održive konkurentne uvjete operatorima, davateljima poštanskih usluga i željezničkim prijevoznicima uz pravedne uvjete za povrat ulaganja te pruža podršku ekonomskom rastu, javnim uslugama i kakvoći života u RH primjenom suvremenih tehnologija. Strateški ciljevi HAKOM-a su unaprjeđenje regulacije tržišta elektroničkih komunikacija te željezničkih i poštanskih usluga, podržavanje rasta ulaganja i inovacija u tržišta, učinkovita uporaba ograničenih resursa, ubrzani rast širokopojasnih usluga, velika ponude komunikacijskih, željezničkih i poštanskih usluga, zaštita i informiranje korisnika, izgradnja učinkovitog i sveobuhvatnog informacijskog sustava, određivanje i ugradnja učinkovitih procesa te stjecanje multidisciplinarnih stručnosti i znanja u području reguliranja tržišta.