Preskočite na glavni sadržaj
Vijesti

U lipnju 4. međunarodna konferencija "Pristupačna budućnost"


Konferencija u čijem su fokusu osobe s invaliditetom, njihove potrebe i rješenja koja olakšavaju život i uklanjaju barijere, održat će se u partnerstvu s Poslovnim dnevnikom

 
ZAGREB, 16. svibnja 2025. - U ponedjeljak, 9. lipnja 2025., u Zagrebu će se održati četvrta po redu međunarodna konferencija "Pristupačna budućnost", koja se bavi temama rješavanja izazova s kojima se u modernom društvu suočavaju osobe s invaliditetom. Cilj održavanja je povezivanje kreatora politike i regulatora, industrije i medija te stručnjaka za standardizaciju i tehnologije s korisnicima, osobama s invaliditetom, ali i podizanje svijesti o ovoj temi u društvu. Osiguranje digitalne i fizičke pristupačnosti svima, u mrežnim djelatnostima koje regulira, primarni je cilj Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM-a), ali isto tako i dijeljenje znanja i iskustava i stvaranje sinergijskog učinka za veće pomake u društvu.
 
Panel rasprave i tri tematske sesije

Ovogodišnja konferencija također je dio inicijative podizanja svijesti o tomu da se prilikom izrade digitalnih rješenja ili kod fizičke pristupačnosti poštuju različitosti te kad god je moguće rješenja izvode kao univerzalni dizajn, odnosno tako da se njima mogu koristiti svi, uključujući osobe s invaliditetom. Konferencija će, u uvodnom dijelu imati panel raspravu na temu „Pristupačnost na vrhu Agende“, a cilj panela je rasprava o novom Zakonu o zahtjevima za pristupačnost proizvoda i usluga te analiza njegovog utjecaja na organizacije i društvo u cjelini. Ključne teme uključivat će koncept inkluzivnosti i njezinu važnost za stvaranje dostupnijeg okruženja za sve građane. Panelisti će podijeliti svoja iskustva s različitim pristupačnim rješenjima o kojima su informirani i koja su implementirali, odnosno koristili, ističući izazove i prednosti takvih inicijativa. Bit će to prigoda za dodatnu razmjenu znanja, poticanje novih ideja i definiranje smjernica za bolje prilagođavanje institucija novim zahtjevima zakona.

Druga panel rasprava na temu „Digitalna inkluzija: mit ili stvarnost?“ okupit će predstavnike udruga osoba s invaliditetom čija mišljenja i naputci mogu biti snažan poticaj promjenama koje je moguće ostvariti. Prigoda je to za čuti sve o potrebama i primjedbama korisnika s različitim vrstama invaliditeta, koji su najvažniji u cijelom ovom procesu.
Sama konferencija podijeljena je u tri tematske sesije, tijekom kojih će biti predstavljeni novi napori za povećanje pristupačnosti koje ulažu regulator, akademska zajednica i operatori elektroničkih komunikacijskih usluga. U sklopu tematskih sesija bit će predstavljeni primjeri implementacije drugih zemalja, članica EU-a, primjeri suradnje HAKOM-a kao regulatora sa Fakultetom elektrotehnike i računarstva (FER) u sklopu projekta Pristupačnost, ali bit će ovo i prigoda za razmjenu iskustava s inozemnim ustanovama i stručnjacima. 

Završno događanje projekta „Iskustvo zlata vrijedi“
 
Već treću godinu za redom ovu konferenciju HAKOM organizira u suradnji s Poslovnim dnevnikom kao partnerom u projektu, a u sklopu konferencije bit će organizirano završno događanje projekta „Iskustvo zlata vrijedi“ kojeg Poslovni dnevnik provodi od 2013. u suradnji s glavnim partnerom Zavodom za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom (ZOSI), udrugom Zamisli te pod pokroviteljstvom Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, kojim se studentima s invaliditetom osigurava radna praksa u hrvatskim kompanijama. Tijekom konferencije bit će dodijeljena priznanja i potvrde tvrtkama i institucijama te studentima odabranima za obavljanje prakse.

Zakon o zahtjevima za pristupačnost proizvoda i usluga

U zaključnom dijelu konferencije planiran je dodatni osvrt na Zakon o zahtjevima za pristupačnost proizvoda i usluga, koji bi trebao stupiti na snagu krajem lipnja, a čijim se odredbama u hrvatsko zakonodavstvo ugrađuje EU direktiva 2019/882, koja postavlja minimalne zahtjeve koji moraju biti ispunjeni u svakoj od država članica EU-a. Konferencija Pristupačna budućnost moći će se pratiti online 9. lipnja 2025. od 9:30 na HAKOM-ovom YouTube kanalu.

Za sve dodatne informacije molimo kontaktirajte:

Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM)

Novinarski upiti postavljaju se na službenoj web stranici HAKOM-a na adresi: www.hakom.hr

O Hakom-u

HAKOM - Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti – osigurava pretpostavke za ravnopravno tržišno natjecanje, stabilan rast i prostor za inovacije na tržištima elektroničkih komunikacija te poštanskih i željezničkih usluga. HAKOM štiti interese korisnika i osigurava mogućnost izbora usluga po prihvatljivim cijenama, određuje održive konkurentne uvjete operatorima, davateljima poštanskih usluga i željezničkim prijevoznicima uz pravedne uvjete za povrat ulaganja te pruža podršku ekonomskom rastu, javnim uslugama i kakvoći života u RH primjenom suvremenih tehnologija. Strateški ciljevi HAKOM-a su unaprjeđenje regulacije tržišta elektroničkih komunikacija te željezničkih i poštanskih usluga, podržavanje rasta ulaganja i inovacija u tržišta, učinkovita uporaba ograničenih resursa, ubrzani rast širokopojasnih usluga, velika ponude komunikacijskih, željezničkih i poštanskih usluga, zaštita i informiranje korisnika, izgradnja učinkovitog i sveobuhvatnog informacijskog sustava, određivanje i ugradnja učinkovitih procesa te stjecanje multidisciplinarnih stručnosti i znanja u području reguliranja tržišta.