Preskočite na glavni sadržaj
HR
Vijesti

U organizaciji HAKOM-a u Splitu obilježen svjetski Dan sigurnijeg interneta

PRIOPĆENJE ZA MEDIJE
 
Aktivnosti, koje se provode diljem svijeta na ovaj dan, nastoje uključiti što više učenika te ih osvijestiti o pitanjima sigurnosti na internetu. Stoga je HAKOM ovom prigodom predstavio brošuru namijenjenu roditeljima i njihovoj djeci, a održan je i čitav niz predavanja te dvije edukativne radionice.
 
ZAGREB, 9. veljače 2016. – U Splitu je, u organizaciji Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM-a), obilježen svjetski Dan sigurnijeg interneta. U suradnji s Ministarstvom socijalne politike i mladih, Pravnim fakultetom Sveučilišta u Splitu, CARNet-om, Poliklinikom za zaštitu djece grada Zagreba i udrugom ˝Hrabri telefon˝, HAKOM je održao čitav niz predavanja i radionica, namijenjenih prvenstveno djeci školskog uzrasta, njihovim nastavnicima i roditeljima sa ciljem edukacije i promicanja odgovornog i sigurnog korištenja interneta i mobilnih uređaja. Na skupu, kojem je nazočilo preko stotinu učenika splitskih osnovnih škola i njihovih nastavnika, istaknuto je kako je sigurnosti djece i mladih na internetu teško osigurati bez adekvatnog sagledavanja i podizanja razine znanja onih koji ih trebaju poduprijeti i zaštititi, nositelja odgovornosti, a to su prvenstveno roditelji.
 
Moderne komunikacijske tehnologije nude gomilu informacija o svemu što bi nas moglo zanimati i omogućavaju komunikaciju, međutim, sloboda koju internet pruža, istovremeno se pretvara u opasnost ako se ˝mrežom svih mreža˝ ne znamo služiti na siguran način. Mogućnosti za zlouporabu je mnogo, a najveća opasnost prijeti djeci i maloljetnicima. Stoga je i ovogodišnje obilježavanje dobra prigoda za progovoriti o sigurnoj i odgovornoj uporabi interneta i mobilnih uređaja, s posebnim naglaskom na zaštitu djece i mladih, koje HAKOM, sa svojim suradnicima u ovom projektu, želi potaknuti na odgovornu uporabu. Ovom prigodom želimo prenijeti poruku da je korištenje tehnologije i interneta poželjno, ali ono treba biti sigurno i odgovorno. Isto tako želimo ukazati kako se virtualni svijet razlikuje od stvarnog svijeta, međutim i u jednom i u drugom podjednako treba znati čuvati privatnost i ponašati se u skladu s dobrim običajima. Svatko od nas treba pridonijeti razmjeni znanja, poštivanju ljudskih prava i sigurnosti onih koji su najugroženiji. – poručio je u svom uvodnom izlaganju mr. sc. Mario Weber, ravnatelj HAKOM-a.
 
Aktivnosti, koje se provode diljem svijeta na ovaj dan, nastoje uključiti što više učenika te ih osvijestiti o pitanjima sigurnosti na internetu. Stoga je HAKOM ovom prilikom predstavio i brošuru namijenjenu roditeljima i djeci.  Brošuru pod nazivom „ Kako zaštititi dijete u svijetu interneta, mrežnih tehnologija i mobilnih telefona˝ predstavila je HAKOM-ova stručnjakinja za zaštitu korisnika Gordana Kulišić, a predavanje na temu ˝Opasnosti na internetu˝ održao je  Roland Lipošinović, stručnjak za informacijske tehnologije. Doc. dr. sc. Marija Boban sa Pravnog fakulteta Sveučilišta u Splitu održala je predavanje na temu  ˝E - bonton: 3 pravila sigurnog komuniciranja na internetu˝, a o sigurnom korištenju facebooka govorio je predstavnik CARNet-a Marin Stanić. HAKOM-ovi stručnjaci  Luka Delonga i Daniela Trutin predstavili su aplikaciju ˝Kalkulator privatnosti˝, nakon čega su dvije edukativne radionice održali stručnjaci Ministarstva socijalne politike i mladih, udruge Hrabri telefon i Poliklinike za zaštitu djece grada Zagreba.  
!!!xGALERIJAx!!!
                                                                                              # # # 
 
Za sve dodatne informacije molimo kontaktirajte:
 
Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM)
Ulica Roberta Frangeša Mihanovića 9
10110 Zagreb
Tel. + 385 (0)1 700 70 07
Fax. + 385 (0)1 700 70 70
 
Novinarski upiti postavljaju se na službenoj web stranici HAKOM-a na adresi: https://www.hakom.hr
 
 
 
O HAKOM-u:
 
HAKOM (www.hakom.hr) - Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti – osigurava pretpostavke za ravnopravno tržišno natjecanje, stabilan rast i prostor za inovacije na tržištima elektroničkih komunikacija te poštanskih i željezničkih usluga. HAKOM štiti interese korisnika i osigurava mogućnost izbora usluga po prihvatljivim cijenama, određuje održive konkurentne uvjete operatorima, davateljima poštanskih usluga i željezničkim prijevoznicima uz pravedne uvjete za povrat ulaganja te pruža podršku ekonomskom rastu, javnim uslugama i kakvoći života u RH primjenom suvremenih tehnologija. Strateški ciljevi HAKOM-a su unaprjeđenje regulacije tržišta elektroničkih komunikacija te željezničkih i poštanskih usluga, podržavanje rasta ulaganja i inovacija u tržišta, učinkovita uporaba ograničenih resursa, ubrzani rast širokopojasnih usluga, velika ponude komunikacijskih, željezničkih i poštanskih usluga, zaštita i informiranje korisnika, izgradnja učinkovitog i sveobuhvatnog informacijskog sustava, određivanje i ugradnja učinkovitih procesa te stjecanje multidisciplinarnih stručnosti i znanja u području reguliranja tržišta.