Preskočite na glavni sadržaj
HR
Vijesti

Završila Svjetska radiokomunikacijska konferencija 2019 (WRC19)

VIJEST

U fokusu konferencije, među ostalim, bili su namjena novih frekvencijskih pojaseva za IMT u milimetarskom pojasu te definiranje uvjeta korištenja tih pojaseva s ciljem zaštite postojećih radiokomunikacijskih službi, uvjeti korištenja RLAN uređaja u frekvencijskom pojasu 5 GHz, novi pojasevi za amatersku službu i procedure prijave nanosatelita.

ZAGREB, 27. studenoga 2019. - Ceremonijom zatvaranja i potpisivanja Završnih akata 22. studenoga 2019., u Sharm el-Sheikhu u Egiptu, završila je Svjetska radiokomunikacijska konferencija 2019 (WRC19). Svjetsku radiokomunikacijsku konferenciju (WRC) Međunarodna telekomunikacijska unija (ITU) održava  svake tri do četiri godine i na njoj sudjeluju zemlje članice ITU-a (193 zemlje članice), s ciljem pregleda, izmjene i dopune Radijskih propisa (RR). Radijski propisi ITU-a su međunarodni ugovor kojim se uređuje uporaba radiofrekvencijskog spektra te geostacionarnih i negeostacionarnih satelitskih orbita. Ukratko, prema unaprijed dogovorenom dnevnom redu, mijenja se namjena radiofrekvencijskih pojaseva i dogovaraju uvjeti korištenja pojedinih radiofrekvencijskih pojaseva te dogovaraju procedure koje se odnose na prijavu i korištenje satelita.

U fokusu posljednjeg WRC-a bile su namjena novih frekvencijskih pojaseva za IMT (International Mobile Telecommunications) u milimetarskom pojasu te definiranje uvjeta korištenja tih pojaseva s ciljem zaštite postojećih radiokomunikacijskih službi, uvjeti korištenja RLAN (Radio Local Area Network) uređaja u frekvencijskom pojasu 5 GHz, novi pojasevi za amatersku službu, procedure prijave nanosatelita itd.

Rezultati WRC19 koje valja istaknuti su:
  • Za IMT su na svjetskoj razini namijenjeni pojasevi ili dijelovi pojaseva: 24,25-27,5 GHz; 37-42,5 GHz i 66-71 GHz.
  • Hrvatska se dodatno priključila inicijativi kojom je za IMT namijenjen i pojas 45,5 - 47 GHz
  • Prvi pojas koji se u milimetarskom području na razini Europe planira dodijeliti je 24,25-27,5 GHz za koji je na razini CEPT-a i EU već bila definirana razina izvanpojasnih zračenja s ciljem zaštite pasivnih satelitskih mjerenja za meteorološke potrebe (-42 dBW/(200 MHz) za bazne postaje i -38 dBW/(200 MHz) za korisničke uređaje). WRC19 donio je drugačije, manje restriktivne zaštitne razine: do 1. 9. 2027. primjenjuje se ograničenje od -33 dBW/(200 MHz) za bazne stanice i -29 dBW/(200 MHz) za korisničke uređaje, dok se nakon 1. 9. 2027. primjenjuje ograničenje od -39 dBW/(200 MHz) za bazne stanice i -35 dBW/(200 MHz) za korisničke uređaje. Na razini EU se u narednom razdoblju mora raspraviti o usklađivanju ovih razina. Svjetska meteorološka organizacija (WMO) izrazila je svoju zabrinutost zbog mogućeg utjecaja IMT-a s novim zaštitnim razinama na meteorološke pasivne sustave. Hrvatska je podržala izjavu WMO-a.
  • Za RLAN-ove u frekvencijskom pojasu 5150 - 5250 MHz omogućeno je korištenje i na otvorenim prostorima uz ograničenja EIRP-a od 200 mW odnosno 1W (u ovisnosti od drugih uvjeta).
  • Za amatersku službu na sekundarnoj osnovi u Regiji 1 je namijenjen frekvencijski pojas 50-52 MHz. Također, u Hrvatskoj te Austriji, Cipru, Vatikanu, Danskoj, Španjolskoj, Finskoj, Mađarskoj, Latviji, Nizozemskoj, Češkoj, V. Britaniji, Sloveniji i Slovačkoj frekvencijski pojas 50,0-50,5 MHz je namijenjen za amatersku službu na primarnoj osnovi, ali uz obveznu zaštitu radiodifuzije, nepokretne i pokretne službe u ostalim državama.
  • Za NGSO nano/pikosatelite životnog vijeka do 3 godine, za potrebe telemetrije, praćenja i upravljanja,  moguće je koristiti frekvencijske pojaseve 137 – 138 MHz (svemir->Zemlja) i 148 – 149,9 MHz (Zemlja->svemir), koji su namijenjeni za djelovanje u svemiru (Space Operation Service). Predviđen je pojednostavljeni postupak prijave u ITU, uz uvjet da ne smiju prouzročiti smetnju, niti tražiti zaštitu (non-interference non-protected) u odnosu na druge primarne službe u tim pojasevima te da moraju osigurati zaštitu AM(R)S (Aeronautical Mobile (Route) Service) službe u susjednom pojasu.
  • Dogovoren je i dnevni red sljedećeg WRC-a koji između ostalog uključuje: razmatranje pojaseva 470-694 MHz (UHF), 3300-3400 MHz i 6425-7125 MHz za moguću dodjelu za IMT, razmatranje nekih pojaseva ispod 2.7 GHz za IMT na visokim platformama (HIBS), itd.

Za sve dodatne informacije molimo kontaktirajte:

Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM)

Novinarski upiti postavljaju se na službenoj web stranici HAKOM-a na adresi: www.hakom.hr

O Hakom-u

HAKOM - Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti – osigurava pretpostavke za ravnopravno tržišno natjecanje, stabilan rast i prostor za inovacije na tržištima elektroničkih komunikacija te poštanskih i željezničkih usluga. HAKOM štiti interese korisnika i osigurava mogućnost izbora usluga po prihvatljivim cijenama, određuje održive konkurentne uvjete operatorima, davateljima poštanskih usluga i željezničkim prijevoznicima uz pravedne uvjete za povrat ulaganja te pruža podršku ekonomskom rastu, javnim uslugama i kakvoći života u RH primjenom suvremenih tehnologija. Strateški ciljevi HAKOM-a su unaprjeđenje regulacije tržišta elektroničkih komunikacija te željezničkih i poštanskih usluga, podržavanje rasta ulaganja i inovacija u tržišta, učinkovita uporaba ograničenih resursa, ubrzani rast širokopojasnih usluga, velika ponude komunikacijskih, željezničkih i poštanskih usluga, zaštita i informiranje korisnika, izgradnja učinkovitog i sveobuhvatnog informacijskog sustava, određivanje i ugradnja učinkovitih procesa te stjecanje multidisciplinarnih stručnosti i znanja u području reguliranja tržišta.